Na úřadu práce mají dvě nabídky, firmy zase někdy požadují minimální věk osmnáct let nebo částečnou praxi v oboru. Taková je situace s letními brigádami před začátkem prázdnin. „Ještě před pěti lety jsme měli extra nástěnku s letními brigádami. Teď tady máme asi tři nabídky a do konce června už jich moc nepřibyde,“ uvedla Jana Urbanová z Úřadu práce v Klatovech.
S pětadvaceti brigádníky počítají na léto klatovské mlékárny, podmínkou je ale požadovaný věk. „Dříve jsme na léto dali práci i šestnáctiletým, teď bereme jen starší osmnácti let,“ podotkla Ivana Slívová z personálního oddělení mlékárny.
Růžovější to není ani v Sušici, v Horažďovicích nebo v Železné Rudě. „Po Sušici už běhám asi tři neděle a pořád nic,“ postěžovala si studentka gymnázia Jana Stejskalová. Mladí lidé na Železnorudsku vidí situaci ve svém okolí ještě hůř. „Tady mohu najít uplatnění jen někde v kuchyni v hotelu. Pochybuji, že by Vietnamci hledali brigádníky,“ zlobí se Richard Weber.
Mnozí zaměstnavatelé také hledají někoho přímo z oboru. „Na léto vždycky přijeme několik brigádníků, ale musí mít k práci bližší vztah,“ vysvětlil správce místní zeleně v Klatovech Peter Pošefka. „Mohou být starší šestnácti let, ale musí mít zkušenosti se zahradnickou prací,“ dodal.
Řada žáků středních škol hledá práci na léto u svých příbuzných – podnikatelů. Tam obvykle uspějí na první pokus.