Sotva se obce finančně vzpamatovaly ze zpracování územního plánu, který jim přikazoval nový stavební zákon, už se na ně valí další pohroma v podobě pasportu dopravního značení. Zákon i tentokrát hovoří jasně, je třeba obnovit svislé značení na místních komunikacích, a to do konce letošního roku. I toto opatření bude citelným zásahem do rozpočtu.
„Pasport dopravního značení přijde náš rozpočet na 200 tisíc korun,“ potvrdil Deníku starosta Velkého Boru Václav Drha. „Je třeba zkontrolovat všechny místní komunikace, zda na sebe navazují dopravním značením v místech, kde se napojují na silnice vyšší třídy, případně značky doplnit,“ dodal starosta. Značky přitom rovněž musí splňovat přísná pravidla, musí se totiž jednat o reflexní typy. „Pokud není tato podmínka splněna, musí se stávající značky za reflexní vyměnit,“ uvedl Drha.
Na pasportizaci dopravního značení pracují i v Chanovicích. „Spíše jde o detailní zachycení místních komunikací, jejich přehled, což bychom rádi řešili v územním plánu, který by měl brzy vzniknout,“ uvedl starosta Chanovic Petr Klásek. „V něm bychom rádi doladili i úpravu některých místních komunikací, chodníků, dopravního značení, přechodů pro chodce a podobně,“ připomněl Klásek.
Při obnově dopravního značení přitom musí obce mít zpracován projekt, který následně schvaluje dopravní inspektorát a odbor dopravy příslušného městského úřadu.
Podle slov Josefa Švece z klatovské policie nebudou muži zákona dopravní značení kontrolovat. „Máme pouze funkci poradní, to znamená, že se vyjadřujeme k tomu, zda navržené dopravní značení odpovídá parametrům, zda jsou značky vhodně umístěné stavebně,“ upřesnil Švec.