I několik tisíc korun musí investovat podnikatelé v Klatovech do různých jedů a návnad na hlodavce.
Potkani sužují řadu obyvatel a hlavně restaurace i obchody.
„Jsem přesvědčena o tom, že výskyt potkanů má souvislost s akcí Klatovy čisté město. Jsou tu všude otevřené kanály, a tak to tu teď máme,“ zlobí se vedoucí provozu jedné z klatovských restaurací poblíž ulice Kpt. Jaroše v Klatovech. Ta, stejně jako další podnikatelé odmítli zveřejnit své jméno ve strachu před případnými kontrolami, či odlivem zákazníků.
„Je jich tu opravdu hodně. Stačí když v nočních hodinách jdete od náměstí k sokolovně. Vidíte doslova hejna potkanů, kteří se prohánějí ve výkopech,“ říká klatovský občan Karel Koliba.
„Potkani se nám tu objevili v posledních týdnech. Nevím jak se dostali až sem, nejsme přímo u výkopů, ale pod námi a letní terasou sousedního podniku vede kanalizace. Mám tu teď dvorek od myší rozrytý jako od divočáků,“ popisuje další z klatovských restauratérů.
„Připravil jsem pasti, ale nic. Nakoupil jedy. Potkani je sežrali a pořád tu jsou. Opravdu uvažuji o tom, že půjdu na město, aby nám návnady nakoupili a nebo alespoň proplatili. Naše myši to nejsou, nikdy tu předtím nebyly,“ říká restauratér.
„Nevím jak jinde, ale v Balbínově ulici běhají potkani často,“ myslí si další klatovský obyvatel.
„Nevím, jak moc to souvisí s akcí Klatovy – čísté město, ale přiznejme si, že lidé i turisté vyhazují jídlo, kde se dá. Pak se nemůžeme divit, že je máme v ulicích,“ míní další občané.
„V Klatovech situace není ještě tak vážná. Provádějí se tu pravidelné deratizace. V poslední době jsme zde deratizovali některé školy a kanalizační řady,“ říká Libor Čihák z deratizační firmy v Horažďovicích.
„Nezaregistroval jsem, že by poptávka po nás byla v posledních týdnech vyšší,“ míní zaměstnanec klatovské firmy Deratis.
„Nechci situaci zlehčovat. Věřím, že se mohou potkani na některých místech města v souvislosti s otevřenými kanály objevit. Zatím jsme ale žádnou stížnost od občanů nedostali a neřešili. Určitě bychom se tím zabývali,“ řekl místostarosta města Jan Vrána.