Pětadvacet dětí, které nyní navštěvují Základní školu v Chudenicích, usedne v září do lavic jinde. Kvůli nedostatku žáků musela obec provoz školy ukončit, nyní zastupitelé zvažují, jakým způsobem budovu po prázdninách využijí.

„V první řadě bychom chtěli do uvolněných tříd přestěhovat mateřinku a charitu a do budoucna ještě uvažujeme o využití, které by budově zachovalo vzdělávací směr. Na to bychom mohli dostat peníze z evropských fondů,“ uvedl starosta Chudenic David Klíma s tím, že především přestěhováním mateřské školy obec ušetří na provozních nákladech.

„Už nyní je mateřská škola poloprázdná. Zázemí předškoláků bychom pak nabídli k pronájmu někomu z podnikatelů,“ doplnil starosta. V budově základní školy už několik let sídlí obecní úřad a knihovna. Ty se sem přestěhovali poté, co byl ve škole zrušen druhý stupeň. Obec spolu s vedením školy už uspořádaly schůzku s rodiči kvůli umístění jejich dětí. „Ty si mohly vybrat školu ve Švihově, v Klatovech nebo v Kolovči,“ upřesnila ředitelka školy Jana Havlíčková.

„My jsme se rozhodli pro Klatovy. Chodí tam už moje starší dcera, takže bude teď jezdit i se svou mladší sestrou. Navíc do Klatov často jezdím, takže se nemusí pokaždé spoléhat na autobus,“ řekl Jan Štětina z Chudenic. Podobně se rozhodli i další rodiče, kteří už na jiných školách mají starší děti nebo mohou své ratolesti vzít s sebou při cestě do práce.