Na kole Šumavou

Ze Železné Rudy si vyjeďte k jezeru Laka. První úsek cesty pojedete po silnici na Klatovy, pak odbočíte vpravo ve směru na Hartmanice. Silnice vás dovede k osadě Nová Hůrka. Původně zde stávala rozsáhlá vesnice se sklárnou a brusírnou zrcadel, mlýnem a pilou. Z Nové Hůrky odbočte vpravo k někdejší vsi Hůrka. Tamní panorama vás nadchnou, proto si tuto přírodu vybrali za dějiště tvůrci filmu Divá Bára. Z Hůrky se vydejte po modré značce k Jezernímu potoku a dále k jezeru Laka. Toto nejvýše položené šumavské jezero (1096 m) má největší hloubku 3,9 m a rozlohu 2,78 ha. Zpátky do Železné Rudy se můžete vrátit přes Debrník.

Pěšky po Sušicku

„Na Svatobor vede silnička přes Odolenov, po které lze na vrch vyjet. Osobně jsem to šlapal na kole a moc jsem radost z aut neměl. Poměrně pěkný je výšlap na Svatobor ze Sušice po červených značkách. Jinak rozhledna pokytuje nádherný výhled,“ popisuje svůj dojem turista Jan Bartoš. Na vrcholu kopce byla již v roce 1898 postavena rozhledna, dnešní stavba pochází z roku 1934. Od rozhledny se můžete dostat po červené značce až do Velhartic, kde se nachází rozsáhlý gotický hrad. Tato túra už je delší a vyžaduje lepší fyzickou kondici vašich dětí.

Výlety autem

Když se vydáte z Klatov do Švihova navštívit tamní vodní hrad, stojí za to po cestě odbočit na Chudenice, kde naleznete hned dva zámky.
Z někdejšího kostela se na návrší Bolfánek zachovala věž a ta dnes slouží jako rozhledna.
Na úbočí Bolfánku se nachází tzv. Americká zahrada s vzácnými druhy dřevin.
Autem se jistě dostanete snadno všude. Ti, kteří chtějí nechat auto o víkendu doma, naleznou například na stránkách www.npsumava.cz možnosti dopravy na Šumavu, včetně cyklobusů.