„I na částečně omezený přístup, kterého jsme se dočkali v loňském roce, mohou turisté zapomenout,“ potvrdil starosta Modravy Antonín Schubert. Návrhy, které předložila Správa Národního parku Šumava, opět narazily na výskyt tetřeva hlušce v oblasti Luzného. Tuto populaci by prý turistika ohrozila.

„Správa předložila celkem čtyři varianty zpřístupnění, které jsem vůči zmíněné populaci nemohl označit za vhodné,“ uvedl odborník na tetřevy Vladimír Bejček z české zemědělské univerzity. „Nyní správa parku připravuje další tři varianty, které budou muset být znovu posouzeny,“ podotkl mluvčí národního parku Radovan Holub.

Především představitelům Modravy už dochází trpělivost. „Pokud v dohledné době nedojdeme k nějakým pozitivním závěrům, budeme postupovat klidně až k evropské komisi,“ zlobí se modravský starosta, který se navíc domnívá, že správě parku o zpřístupnění Modrého sloupu příliš nejde a v celém případu spíše jen mlží.

„Je to mezinárodní ostuda. Oponentům pořád něco vadí a když už neví kudy kam, vždy se vrátí k tetřevovi,“ uvedl Emil Kintzl z Kašperských Hor k jedné části tohoto vleklého případu.