„Stát se vám může cokoli, ale když někdo něco ničí vědomě, to mi prostě jako občanovi vadí. Každoročně přijdou útoky vandalů naše město na statisíce korun, které by se mohly použít na mnohem důležitější věci,“ zlobí se Pošefka. „Několikrát jsme museli obnovovat stromky u hotelu Beránek nebo u zdravotní školy. Cena jednoho takového stromu se pohybuje od 7 do 10 tisíc korun,“ říká Pošefka. Klatovy prý na tom v porovnání s ostatními městy v republice či kraji nejsou až tak zle.
„Obyvatele trápí také nezodpovědní pejskaři. Mnozí se zlobí na to, že chybějí koše a pytlíky na exkrementy a že hyzdí naše parky i ulice. Snažíme se doplňovat papírové pytlíky do stojanů ke košům, ale druhý den jsou koše i dávkovače vypálené, poničené nebo pytle létají ulicemi města. Nedá se to prostě uhlídat. Naštěstí se vandalové zatím obešli bez potřeby ničit dětská hřiště. Občas se něco objeví, ale není to nic závažného,“ doplnil informace vedoucí městské zeleně.
„Samozřejmě že nám vandalismus ve městě vadí. Občas se jen divíte, co všechno dokážou zničit. Někdy se mi chce opravdu brečet, když vidím rozlámané stromky a nebo pokreslené úplně nové lavičky,“ zlobí se Božena Kovaříková z Klatov.
Podle velitele městské policie v Horažďovicích Zdeňka Petrovice snaží se policisté kontrolovat pravidelně město při obhlídkách. I zde se občas objeví nějaký ten problém. „Jsme malé město, kde se skoro všichni znají. Lidé si své okolí hlídají. Je velký problém dokázat někomu vinu, když ho nechytnete přímo při činu,“ dodal policista. Problémy jsou také s dopravními značkami, odpadkovými koši, popelnicemi.