Více než tři desítky případů krádeží kovů řešili od počátku roku policisté v okrese Klatovy. Zloději doslova rabují zemědělské společnosti, podnikatelské i soukromé objekty včetně novostaveb a nezastaví se ani před krádežemi kanálových vpustí či dopravních značek, takže ohrožují bezpečnost lidí. Problémem je, že jim jejich řádění usnadňují i nedokonalé zákony.

„Krádeží barevných kovů stále přibývá. Na svědomí je mají převážně lidé, kteří nepobírají žádné sociální dávky a krádeže a následný prodej kovů jsou pro ně často jediným zdrojem obživy,“ řekla okresní policejní mluvčí Dana Ladmanová. Podle ní jde většinou o recidivisty, kteří tuto trestnou činnost páchají buď samostatně, nebo v dobře organizovaných skupinách, někdy i vybavených auty. „V Horažďovicích jsme měli případ, kdy 21letý muž ze Střelských Hoštic sám odtahal celkem tři metráky kovů,“ zavzpomínala Ladmanová.

Janovičtí policisté šetřili i případ, kdy se ztratily kryty veřejného osvětlení. Ty byly později nalezeny ve sběrně surovin. A právě v tom, že pachatelé většinou lup bez problémů prodají, spatřují mnozí hlavní problém boje s tímto druhem kriminality. „Vůbec nechápu, jak je možné, že ve sběrnách vykoupí například větší množství kanálových vpustí nebo dopravní značky. I selský rozum přece jasně říká, že to prostě nikdo nemůže mít doma. Kdyby to sběrny od nich nevykupovaly, tak se to nebude krást,“ je přesvědčena okresní státní zástupkyně Jiřina Vítovcová. Ta se domnívá, že by se měly výkupy ve sběrnách více kontrolovat.

Zatím se ale zdá, že se na lepší časy neblýská. Vedoucí živnostenského odboru klatovské radnice Jan Prášek odmítl Deníku odpovědět na otázku, zda se svými lidmi kontroluje to, co sběrny vykupují. Tajemník stejného úřadu Mirolav Šafařík řekl, že kontroly jsou problematické. „Podnikatelé dnes nemají povinnost evidovat, co od koho vykoupí,“ upozornil Šafařík.