„Když chceme otevřít okno, musíme počkat na déšť, aby se neprášilo,“ zlobí se obyvatelé Domu s pečovatelskou službou v Kašperských Horách. Podobně jsou na tom i lidé z okolních domů. Kvůli hromadám sutin na místě bývalých kasáren nemohou ani větrat, protože prach jim okamžitě létá do oken.
„A hromada se stále zvětšuje. Končí tady materiál z rekonstrukce Kašperku, muzea a ještě sem vozí lidé odpad z domácností,“ zlobí se Jana Berková z Kašperských Hor. „Když zafouká vítr, poletují tady doslova gejzíry prachu,“ dodala.

Mnohem hůř jsou na tom obyvatelé sousedního domu s pečovatelskou službou. Někteří z nich totiž trpí respiračními onemocněními a kvůli sutinám raději nevětrají. „Mám problémy s dýcháním. Schválně jsem se sem přestěhovala, abych nebyla v prašném prostředí a teď je tady tohle,“ říká smutně Věra Kourová a v ruce drží časopis s reportáží o demolici obchodního centra na Manhattanu. „Tam jsou na tom podobně, ale dostávají alespoň odškodné. Na nás se nikdo neohlíží,“ dodal její manžel Václav.

Rada města vybrala tento týden firmu, která bude sutiny a další vyvezený materiál drtit a znovu zpracovávat, lidé ale nevěří, že hromady jen tak zmizí. „Uznáváme, že v posledních suchých dnech byla koncentrace prachu větší. Eternity a podobný materál, který vyžaduje zvláštní zacházení, jsme ihned po demolici bývalých kasáren zlikvidovali,“ uvedla starostka Kašperských Hor Věra Balounová. Jak dlouho potrvá likvidace materiálu, bude prý záležet na firmě, kterou město vybralo.

„Už to trvá několik let. A že by to teď zvládli najednou? To se mi vůbec nezdá reálné,“ míní další z obyvatel penzionu Václav Maršálek. Situace je o to horší, že k sutinám přidávají lidé ještě odpad z domácností. „V noci tady klidně zastaví dodávka a řidič začne vyhazovat pytle. Už tady žijeme na skládce,“ konstatoval Rudolf Mareš. Pracovníci města přiznávají, že vyvážení sutin a odpadu ze soukromých pozemků je už dlouhodobý problém, který ovšem nelze uhlídat.