Voda zapáchá, je plná chemických látek a odmítají ji i hospodářská zvířata. Tento názor zastává většina obyvatel Drslavic, Tupadel a Kydlin. Nyní by za vodu, kterou používají běžně ve svých domácnostech, měli zaplatit o 17,8 procenta víc. Cena vody navíc rozhodně není konečná.
„Navýšení platí jen pro letošní rok. V průběhu následujících pěti let by se ceny vody ve zmíněných integrovaných obcích měly vyrovnat ceně v Klatovech,“ tvrdí starosta Klatov Rudolf Salvetr. Jeho názor ale nesdílí někteří klatovští zastupitelé. „V těchto obcích není zrovna kvalitní voda. Lidé budou vysokými náklady překvapeni, a pokud nejsou stejné podmínky pro dodávku vody jako v Klatovech, pak by i cena měla být nižší,“ domnívá se zastupitelka Alena Mazancová.
Schválit navýšení ceny vodného v trojici integrovaných obcí odmítl i zastupitel Václav Bauer. „Náklady na úpravu vody přece nemohou být tak vysoké. Co se skrývá za pojmem náklady, to nikdo z navrhovatelů ceny nevysvětlil,“ prohlásil Bauer a podal protinávrh na stažení bodu z programu do doby, než budou mít zastupitelé k dispozici prodrobnou kalkulaci.
Plánované úpravy cen vody se nelíbí ani místním občanům. „Nechápu, že se pořád zdražuje. Když jsme se sem v 70. letech nastěhovali, stál kubík vody 60 haléřů,“ rozčiluje se Antonín Rendl z Drslavic. „Samozřejmě není možné tento stav udržet, ale ceně by měla odpovídat i kvalita vody a ta rozhodně není dobrá,“ dodává Rendl. Podle jeho slov se přidává do vody hodně chemických sloučenin. „Když jsme měli koně, vodu nepili. Podobné je to se zvířaty na pastvě, raději vypijou vodu z potoka,“ líčí Rendl.
Zdražení se nelíbí ani Stanislavu Kubíkovi z Drslavic. „Samozřejmě to je hlavně pro nás důchodce zásah do rozpočtu,“ říká muž. S navyšováním vodného nesouhlasí ani obyvatelé Tupadel. „Vodovod jsme stavěli v akci Z, nadřeli jsme se tu jako koně. teď bychom měli ještě víc platit?“ rozčiluje se Jiří Kinský.