Sucho ztrpčuje život hlavně zemědělcům, zasahuje však i do jiných sfér. Nedostatek srážek příliš netěší houbaře a drobné komplikace působí i vodohospodářům.
Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude období do druhé třetiny června spíše srážkově podprůměrné.
„Už nedostatek sněhové pokrývky ovlivnil jarní houbovou sezonu. Májovek, podtrnek a smržů bylo letos velmi málo. Ale já osobně věřím letos na „Medardovu kápi“, která by mohla zachránit letní a podzimní houbařskou sezonu. V případě, že trvalejší srážky nepřijdou, bude houbová sezona letos slabší,“ sdělil svůj názor Deníku pedagog katedry biologie FP ZČU v Plzni a mykolog Svatopluk Holec.
„ V tuto roční dobu vždycky nosívám plné koše májovek a podtrnek, letos ale není v lese nic,“ posteskl si zkušený houbař Josef Mottl z Dražovic. „Pokud zaprší a bude v noci teplo, věřím, že se situace zase zlepší, jarní sezonu už ale nic nezachrání, ta je pryč,“ dodal Mottl. Sucho ohrožuje také stav spodních vod. Podle informací vodohospodářských firem není ale zatím nikde v regionu stav kritický.
„Zatím problémy s dodávkou vody nemáme ale v minulosti se určité potíže vyskytovaly např v městysu Kolinec. Meteorologové přitom slibují suché léto, a v Kolinci se dají proto předpokládat opatření, která by pomohla spotřebu vody snížit. Jedná se zejména o zákaz napouštění bazénů a o minimalizaci zalévání zahrádek,“ řekl ředitel Vodospolu, s.r.o., Ladislav Pipošiar. „Přívalové srážky situaci podzemních zdrojů moc neřeší, voda z prudkých dešťů rychle steče a nestačí se vstřebat, přičemž s sebou přináší nebezpečí zanášení kanalizací,“ dodal.
„V loňském roce jsme spustili nový vrt, jehož vydatnost je dostačující. Chystáme také k němu výstavbu úpravny vody, která by situaci v Kolinci do budoucna vyřešila. Zatím však doporučujeme obyvatelům Kolince s vodou šetřit,“ popsal situaci starosta Kolince Pavel Princ.