Cykloturistika je stále populárnější. Mladí lidé si pořizují tu nejmodernější výbavu a vyrážejí vstříc krásám naší přírody a po památkově chráněných objektech regionu.
„Jsme nadšeni. Jezdit po Šumavě je úžasné. Většinou vyrážíme z Klatov na Železnou Rudu přes Běšiny, Keply či Špičák a nebo do Sušice přes Mochtín, Mlázovy a Buršice. Je to úžasné, když můžete zdolávat zříceniny a nebo rozhledny. Nyní k tomu vedeme i své děti,“ říkají manželé Hana a Roman Sedláčkovi. „Myslím si, že je na Klatovsku dostatek cyklostezek. Chybí nám jen úsek z Lub do Vrhavče,“ zlobí se Eva Jandová.
Nenáročnými cyklotrasami se může pochlubit i centrální Šumava. Celá síť cyklotras v parku je určena výhradně cyklistům. „V sedle svého bicyklu můžete zdolat také nejednu šumavskou rozhlednu,“ říkají Sedláčkovi.
„O mapy a plánky cyklotras byl zájem hlavně před tradičními akcemi, jako byl Klatovský karafiát. Teď je klid, ale věřím, že zájem teprve přijde,“ říkají pracovníci Informačního centra v Klatovech. Turisté však nejsou vždy se službami spokojeni. Většina infocenter je o víkendu, kdy vyrážejí lidé na cesty, zavřených. „Často vyrážíme s turisty a přáteli na pěší túry po Šumavě. Byli jsme hodně zklamáni z toho, že jsme v Klatovech nalezli v sobotu informační centrum zavřené. Moc spokojeni jsme nebyli ani se službami v Dobré Vodě, kde jsme navštívili židovské muzeum. Průvodce nám neprodal ani pohlednice. Překvapeni jsme byli ochotou a službami v informačních centrech na Srní, v Železné Rudě a Nýrsku,“ popisuje své zážitky turista Jiří Běl z Přeštic.