Několik dní u moře na druhém konci světa a pak měsíce splácení. K takovému závazku se rozhodne řada lidí, kteří místo spoření raději stráví dovolenou na dluh. Odborníci to však často považují za ukvapené rozhodnutí.
„Tuto formu zahraničního pobytu bych lidem příliš nedoporučoval. Úvěr by měl sloužit především k nákupu důležitějších věcí do domácnosti nebo třeba k pořízení vozidla,“ uvedl pojišťovací poradce Martin Stránský. „ Navíc pak může dojít k tomu, že rodina bude muset nevyhnutelně něco pořídit a už mají úvěry dva,“ dodal.
Cestovních kanceláří, které přímo poskytují dovolené na úvěr, je minimum. „Pokud chce klient zájezd na splátky, musí si úvěr vyřídit u své banky,“ vysvětlila Jiřina Kurcová z cestovní kanceláře Campana Tour v Klatovech. Naopak někteří majitelé cestovních kanceláří úvěry zcela zrušili. „Lidé si bez jakékoliv rozvahy pustí do splátkového kalendáře a přitom vůbec nepočítají s tím, že úvěr nebudou moci splatit. Měli jsme špatné zkušenosti s klienty, kteří si půjčku vzali a spláceli přitom ještě jiný úvěr,“ podotkl vedoucí cestovní kanceláře Ladislav Richter.
Za dovolenou jsou lidé ochotni zaplatit i statisícové částky. „Kdybych vzal celou rodinu k Niagárským vodopádům, stálo by mě to přes dvě stě tisíc korun. Ale svým blízkým bych takovou cestu klidně dopřál,“ sní o exotické dovolené Michal Karlubík z Bezděkova.