Chcete získat městský byt v Klatovech? Stačí se nechat zapsat k trvalému pobytu do bytu ke svému sourozenci, rodičům či prarodičům a v případě jejich odstěhování se či smrti vám většinou byt spadne do klína. Občanský zákoník je totiž značně benevolentní.
„Chlubil se mi známý, jak snadno přišel k městskému bytu v Klatovech na Domažlickém Předměstí. Sestra ho měla po prarodičích, pak si koupila byt v osobním vlastnictví. Známý se předtím do sestřina bytu nahlásil, pár lidí v baráku potvrdilo, že tam bydlel, a bylo hotovo. On ale byt neužívá, protože dělá v Praze a přijede do Klatov jednou za čas,“ potvrdil Deníku muž, který odmítl uvést své jméno. Patří totiž mezi zhruba 550 zájemců o přidělení městského bytu v Klatovech a bojí se, že by se s možností získání bytu mohl rozloučit nadobro. „K čemu takový byt slouží? Třeba manželé s malým dítětem by jej využili efektivněji. Nejhorší ale je, že město si celou situaci neprošetří a byt často přidělí na základě falešných tvrzení zmanipulovaných sousedů,“ dodává rozhořčený Klatovan.
Podle Renaty Hrebeňové z hospodářského odboru Městského úřadu v Klatovech podobné případy připouští občanský zákoník. „Pokud jde o příbuzenský poměr sourozenců nebo rodičů a dětí, pak stačí, aby k trvalému pobytu byla dotyčná osoba usilující později o přechod nájmu přihlášena alespoň jeden den. Ale ve vztahu k prarodičům je doba podstatně delší, minimálně tři roky,“ uvedla Hrebeňová. Ještě předtím, než město přechod nájmu schválí, musí bytová komise prověřit, zda dotyčný v bytě skutečně bydlel. „Většinou se ptáme sousedů, aby potvrdili, že osobu znají, že ji v domě vídali,“ vysvětluje Hrebeňová.
Právě v tomto bodě je zákoník snadno zneužitelný. To potvrzuje i předseda bytové komise při klatovské radnici Jiří Vondráček. „Jde o byt, o udržení nájmu. Právníci napilno pracují, radí lidem různé fígle a situace komise je v tomto případě hodně obtížná,“ přiznává Vondráček. Není totiž problém, aby se žadatel o byt domluvil se sousedy, aby mu doložili, že se v domě pohyboval. „Pak je těžké prokázat dotyčnému opak,“ říká předseda bytové komise.