V současné době mají malí milovníci přírody možnost získávat vědomosti jen ve dvou mysliveckých kroužcích, a to v Kašperských Horách a v Horažďovicích. V jiných městech kroužky nejsou kvůli nezájmu dětí, ale i případných vedoucích.
„Je to málo. Doufám a budeme se snažit, aby kroužků přibylo. Problém je v tom, že děti nemají o přírodu zájem, raději sedí u počítačů. A protože práce s dětmi je náročná, je složité sehnat kvůli nedostatku času i vedoucí,“ konstatoval jednatel Okresního mysliveckého spolku Klatovy Pavel Martin.
Ten dále dodal, že v minulých letech byl nezájem o myslivost ze strany mladých ještě horší, protože nemohla být deset let organizováno ani okresní kolo soutěže Zlatá srnčí trofej. „Ta mohlo být obnovena až loni. Letos se tedy po delší přestávce konal druhý ročník.
V Kašperských Horách na Prachárně, kde se konalo okresní kolo soutěže Zlatá srnčí trofej, soutěžilose ve dvou kategoriích. V kategorii A (3. až 5. třída) soutěžilo jedenáct dětí, z toho čtyři dívky. V kategorii B (6. až 9. třída) změřilo své síly šest soutěžících, z toho dvě dívky. Soutěžilo se ve třech disciplínách – vědomostní test, naučná stezka a střelba ze vzduchovky. „Musím říci, že některé děti by mohly rovnou skládat zkoušky z myslivosti, jak byly dokonale připravené,“ řekl Martin.
Ti, co se umístili na prvních místech, pojedou na celorepublikové kolo soutěže do Šluknova. „Mě příroda baví. Táta je myslivec a odmalička s ním chodím do lesa,“ řekl nám výherce kategorie B Josef Voch, který před nedávnem zvítězil ve své kategorii i v okresním kole soutěže Mladý zahrádkář.