Ani nesnesitelná horka, která v těchto dnech vládnou, nepomohou úředníkům nebo bankéřům ke krátkým kalhotám. Podle odborníků na módu už Západ přijal krátké kalhoty v kombinaci s košilí jako možný oblek do kanceláře, čeští šéfové ale takový komplet považují za nevhodný.

„V létě mohu mít košili s krátkým rukávem, ale dlouhé kalhoty a klasické boty k obleku. Hlavně v autě je to někdy k nevydržení, ale takový je zkrátka předpis,“ podotkl pojišťovací poradce z Klatov Martin Stránský.

Ještě o něco hůř jsou na tom městští strážníci, jejichž černé uniformy jsou na slunci doslova magnetem. „Nějaké kraťasy by se nám hodily. Služební kalhoty nejsou zrovna z tenké látky,“ utřel si pot z čela jeden z klatovských strážníků.

Sušičtí městští policisté naopak služební kraťasy mají, používají je ale jen při jízdě na kole. „Zkoušeli jsme kraťasy i na běžné nošení, ale vizáží pak strážník ztrácí na vážnosti. Na kole to tak divně nevypadá,“ vysvětlil velitel sušické městské policie Libor Potužník. Klatovští strážníci ale kola ve výstroji nemají. „Jedinou úlevou je rozhalenka a policisté nemusí mít pokrývku hlavy,“ upřesnil velitel klatovských strážníků Kamil Mastný.

Někteří zaměstnavatelé nechtějí přistoupit ani na krátké rukávy. „Pracoval jsem v bance a museli jsme mít i v létě košili s dlouhým rukávem a kravatu. V očích klientů jsme byli jako ze škatulky, ale po zádech nám někdy tekly proudy potu,“ vzpomíná bývalý pracovník banky Karel Jaroš.