„Česká republika patří k zemím, kde je očkování proti základním preventabilním nemocem povinné. Cestovatelé mají tedy výhodu, protože jsou proti řadě infekcí chráněni od dětství,“ řekla Deníku vedoucí klatovského územního pracoviště krajské hygienické stanice Anna Kubátová.
Nejčastější onemocnění dovezená z cest jsou průjmová onemocnění. Sem se řadí salmonelozy, kampylobakteriózy a pro člověka závažná bacilární či ambébová úplavice. Proti těmto onemocněním neexistuje očkování. „Je důležité dodržovat základní zásady při konzumaci místních potravin, to znamená jíst jen tepelně upravené potraviny, ovoce jen to, které se dá oloupat, nepoužívat led připravený z místní vody. Je dobré vzít si s sebou protiprůjmové léky,“ doporučuje Kubátová.
Dalším nebezpečným onemocněním, proti kterému nelze očkovat je malárie. Je možné se s ní setkat v Jižní Americe, Africe i jihovýchodní Asii. Přenáší ji hlavně komáři a klíšťata, ale také jiní přenašeči.
Potravinami a vodou lze přenést také infekce, jako je cholera, žloutenka typu A nebo tyfus. „Samozřejmostí pro všechny, kteří cestují mimo Evropu, by mělo být očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu,“Doporučuje hygienička.
V Africe a v Jižní Americe se můžete setkat se smrtelnou žlutou zimnicí. Bez očkování proti této nemocí nebudete vpuštěni do zemí, kde se tato nemoc vyskytuje.
Závažná jsou také onemocnění přenášená kapénkami, zejména meningokové záněty mozkových blan. Očkování proti tomuto onemocnění je důležité zejména při cestách do afrických zemí a do států jihovýchodní Asie.
Cestovaté, kteří plánují strávit dovolenou v přírodě, by měli zvážit očkování proti vzteklině.
„Pro všechny cestovatele platí, že je potřeba si zkontrolovat poslední datum očkování proti tetanu,“ zdůrazňuje Kubátová.
Před uvažovanou cestou za exotikou je potřeba se včas (aspoň dva měsíce předem) poradit s lékařem, seriózní informace lze také nalézt na internetu na stránkách www.who.int.