Václav Přerost začal létat v rámci akce „Tisíc pilotů republice“ na klatovském letišti jako osmnáctiletý. V leteckém výcviku pokračoval v československé armádě. V roce 1938 byl jmenován pilotem-letcem. Za války odchází do Polska, pak do Francie. Po pádu Francie se dostal do Anglie, absolvoval výcvik na bojových letounech a začal operačně létat.

Po odlétání a přežití operační činnosti mu byl nařízen odpočinek. Jako veterán vykonával práci instruktora při výcviku nových pilotů. Mezitím se tento náš krajan v Anglii oženil.

Komunisté neumožnili dřívější hledání

Bohužel, poslední den v roce, 31.12.1943, kdy se údajně snažil dostat domů ke své rodině navzdory špatnému počasí, aby strávil poslední den v roce se svou mladou rodinou, narazil jeho letoun v husté mlze do kopce. „Pro moji matku to byla tehdy velká rána, byla tak mladá, s tak malým dítětem. Po válce chtěla navštívit otcovy rodiče v tehdejším Československu, přišel do toho ale únor 1948 a komunistický puč, a tak se sem už nedostala. Proto jsem se teď vydala do Česka vyhledat svou rodinu,“ dodává Neall.

Dceři našeho rodáka se zatím podařilo vypátrat, že její otec měl ještě tři sestry - Annu, Ludmilu a Marii. Zjistila, že Marie se provdala a její jméno bylo Čadková. Údajně by měl být naživu její syn, Zdeněk Čadek, narozený asi v polovině 30. let.

Pomozte nám hledat

„Podařilo se nám získat i kontakt na penzionát, kde měla Marie bydlet, zajeli jsme tam, ale Marie tam nikdy nebyla,“ popisuje své hledání Neall. „Navštívili jsme také Hnačov, je to krásná vesnice. Domeček, kde rodiče mého otce bydleli, teď užívá paní jako chalupu.“

„Podívejte se na mého syna,“ ukazuje mi fografii, „a teď se podívejte tady na fotografii mého otce. Ta podoba se nedá odepřít,“ říká s hrdostí Gaile Neall.
„Prosím všechny, kteří by měli nějaké informace o mé rodině, aby kontaktovali redakci Deníku,“ žádá všechny Gaile.