Mladá dívka jedoucí na kole nedržela řídítka, upadla a odřela si koleno. Další dívka jedoucí za ní nestačila zabrzdit, zarazila se o kámen a po pádu si zlomila ruku. Šlo sice jen o fingované zranění, přesto si s jejich ošetřením museli včera poradit žáci během oblastního kola soutěže mladých cyklistů. Jeho dějištěm byly Klatovy.
„Účast škol je každoročně zhruba stejná. Letos se do prv– ní kategorie určené žákům 4. až 6. tříd zúčastnilo 13 družstev, ve starší kategorii pro žáky 6. až 8. tříd to bylo 11 družstev. Pokaždé to jsou družstva smíšená, čtyřčlenná,“ uvedl pro Deník Václav Ircing z regionálního pracoviště Besip pro kraj Karlovarský a Plzeňský. V oblastním kole, kam postupují nejlepší družstva z jednotlivých škol, prověřují děti své znalosti z pravidel provozu na pozemních komunikacích, z jízdy zručnosti na kole, z jízdy podle pravidel silničního provozu a z poskytování první pomoci.
Zejména na stanovišti poskytování první pomoci bylo důležité, aby soutěžící co nejrychleji a hlavně co nejsprávněji zareagovali. „Ránu na koleni můžeme omýt vodou nebo kysličníkem a lehce přiložíme obklad,“ vysvětluje dvojice z hartmanické základní školy zatímco v kufříku na stole hledají vhodný zdravotní materiál k ošetření. Druhá polovina týmu se zatím potýká se šátkovým závěsem na poraněnou ruku. „Koleno bylo ošetřeno výborně, s rukou jste trochu zazmatkovali,“ zhodnotila vystoupení družstva porotkyně Hana Nejdlová, která měla zdravovědu na starost.
Vzápětí hartmanický tým vystřídala čtveřice ze Základní školy v Komenského ulici v Horažďovicích. „Zdravověda byla vcelku jednoduchá, horší to bylo na stanovišti jízdy na kole podle pravidel silničního provozu. Policie byla hodně přísná,“ zhodnotili horažďovičtí soutěžící Martin Greger a Nikola Krsková.
Pravidla hodnocení byla jednoduchá. Kdo získal nejméně trestných bodů, vyhrával. „Do krajského kola postoupila v mladší kategorii Masarykova základní škola v Klatovech a ve starší Masarykova základní škola z Janovic nad Úhlavou,“ upřesnil Ircing. Na druhých místech skončily školy z Měčína (mladší) a Horažďovic, v Komenského ulici (starší) a na třetích školy ze Strážova (mladší) a z Kolince (starší),“ dodal Ircing.