„Úkolem této akce je přilákat další zájemce o turistiku a historii města do Klatov. Součástí sobotního programu byla proto prohlídka největších klatovských památek – Černé věže, katakomb, okrouhlice a dalších míst,“ vysvětlil předseda Klubu přátel Klatovska Martin Kříž. Člen klubu Ivan Rubáš navíc dopln il, že právě okrouhlice ve Vrchlického sadech byla jednou z nejzajímavějších zastávek hlavně kvůli tomu, že tato památka je jinak veřejnosti nepřístupna.
„Vstup na Černou věž i do katakomb byl v rámci oslav zdarma. Kromě toho jsme připravili soutěže pro děti i dospělé návštěvníky. Stačilo, když poslouchali výklad na jednotlivých navštívených místech a správné odpovědi nebyly složité ani pro školáky,“ podotkla členka občanského sdružení Milena Sirná. Otázky se týkaly třeba počtu schodů na Černou věž, nejstaršího kostela v Klatovech nebo proč se stavbě ve Vrchlického sadech říká právě okrouhlice.
Do Klatov přijeli zahájit turistickou sezonu i lidé z Plzeňska. „V Klatovech jsem se narodila a moc ráda se sem vracím. I když teď město připomíná spíš jedno velké staveniště, na Černou věž jsem se ráda podívala. A v okrouhlici jsem byla poprvé,“ přiznává Jiřina Kalousková z Plzně. „Na Černé věži jsme byli už se školou, ale v katakombách jsem byl poprvé. Je to tam trochu strašidelné, sám bych tam asi nešel,“ přiznal osmiletý Honza Novotný z Chrástu.
Během sobotního programu se představily také mažoretky Modern a šermdivadlo Clatonia. „Pozvali jsme také mladé hudebníky ze švihovské základní školy a žáky Základní umělecké školy Josefa Kličky v Klatovech,“ doplnili organizátoři.
Tečkou za sobotním programem bylo společné posezení na Hůrce za městem, kde Klub přátel Klatovska uspořádal klasické turistické občerstvení v přírodě s táborákem a zpíváním. „Když turistická sezona, tak se vším všudy,“ pousmál se Kříž.