Osmdesáté výročí založení školy oslavili její žáci úctyhodným sportovním výkonem – 293 dětí za 22 hodin 26 minut a 21 sekund provedlo celkem 35 884 cviků „sed –leh“. „V rámci oslav jsem chtěl uspořádat větší sportovní akci, zapojit mládež, a tak jsme s kolegy vymysleli pokus o vytvoření rekordu v sedu a lehu. Vlastně nám nejde jenom o rekord, ale také o posílení břišních svalů dětí, protože to je nezbytné pro správné držení těla,“ přiblížil záměr akce učitel tělesné výchovy Petr Havel.
„Cvičily všechny děti ze školy, vyjma nemocných.“ Děti nešly do akce bez přípravy, ale se na ni připravovaly už od ledna a trénovaly svoji výkonnost na hodinách tělesné výchovy.
Průběh akce byl dramatický, děti poháněné vidinou získání MP 3 přehrávače, který byl slíben za nejlepší výkon, se snažily podávat co nejlepší výkony. Největším borcem, a tím pádem i šťastným majitelem MP 3 se stal Stanislav Kesner, žák 6.A , který provedl 1333 cviků. Svou troškou do mlýna ale přispívali i ti nejmenší: „Udělala jsem 53 lehů a sedů,“ chlubila se Zuzanka Ježková z 1. A.
„Celkový výkon dětí nás všechny přímo ohromil, z tréninků na hodině jsem viděl, že jakmile se někdo dostane nad 500, už má opravdu dost, takže jsem počítal s daleko menšími čísly, ale nakonec hranici 500 lehů a sedů překonalo dokonce 13 dětí. My dospělí to obdivujeme,“ pochvaloval si výsledek akce Havel.
„Jsem na naše děti opravdu hrdý, myslím že ukázaly, že dokáží za školu bojovat,“ řekl Deníku ředitel školy Josef Prošek. „Jsem velmí rád, že mám možnost být ředitelem „Masaryčky“, věřím, že kvalitní učitelský sbor, moderní vybavení školy a další možnosti vzdělávání a seberealizace jsou dobrou nabídkou pro všechny současné i budoucí žáky. I já slavím své malé výročí, je tomu právě 40 let, kdy jsem sem jako učitel nastoupil a mohu s klidným svědomím říct, že jsem zde prožil svá nejkrásnější léta,“ přiznal Deníku ředitel školy Josef Prošek. Naše škola se mi opravdu líbí, myslím si , že je v Sušici nejlepší, opravdu bych do jiné chodit nechtěla,“ chválila svoji školu žákyně 8. třídy Jana Adámková z Dražovic.
Celé oslavy pokračují ještě dnes bohatým programem před školou.