Mít samostatnou lékařskou praxi v domově důchodců je prodělečnou činností. Kvůli vysokým položkám za léky, ošetření a další pomůcky pro seniory by celá řada praktických lékařů skončila v minusovém hospodaření.
„Péče o pacienty v domovech důchodců je finančně náročná, hlavně vzhledem k věku klientů, ale i jejich nemocem,“ přiznal Deníku praktický lékař Ladislav Jon. Kromě toho, že má ordinaci v Hartmanicích, dojíždí pravidelně už 24 let za klienty Domova důchodců v Sušici. „Nedivím se, že o tuto lékařskou praxi není mezi doktory zájem. Často totiž suplují péči nemocnic nebo léčeben dlouhodobě nemocných,“ dodává zkušený lékař.
Také vedoucí Domova pro seniory a Domu s pečovatelskou službou v Klatovech Milena Kumberová přiznává, že v jejich zařízeních lékař samostatnou praxi nemá. „Střídavě k nám dochází v průběhu týdne dvě praktické lékařky z Klatov, jednou měsíčně lékařka z oboru psychiatrie, ve stejném intervalu diabetologožka a podle potřeby oční lékař,“ vysvětluje Kumberová. Situace, kdy by nebyl k dispozici žádný lékař, podle Kumberové nehrozí. „Pokaždé je k dispozici zdravotní sestra, která je v telefonickém spojení s lékařem,“ dodává vedoucí klatovského zařízení pro seniory.
O běžné pacienty, ale i o seniory se souběžně stará klatovská lékařka Kamila Ržoncová. „Mám v domově důchodců v Klatovech ordinaci v nájmu, ale být jen lékařem v tomto zařízení je finančně ztrátové,“ říká Ržoncová.