Cyklista s terenním kolem ´řeže´ zatáčku, před ním se objevuje skokanský můstek. Chvíli letí vzduchem, dopadá a jede dál. Takovou zábavu připravovali letním návštěvníkům Šumavy provozovatelé sportovního areálu na Špičáku. Bikepark, který na několika místech protíná tamní sjezdovky, už je před dokončením, teď ale jeho tvůrcům hrozí vysoká pokuta a zřejmě i odstranění jednotlivých částí cyklotras.
„Stavba bikeparku je podle nás protiprávním jednáním. V současné době vedeme řízení, které navíc rozhodne, zda budou muset provozovatelé uvést krajinu do původního stavu,“ uvedl Ivo Procházka z CHKO Šumava. „Při stavbě došlo k přesouvání zeminy, což může způsobit erozi v korytě trasy,“ vysvětlil. Na řízení mají ochranáři ze zákona lhůtu devadesát dnů, podle zástupců správy národního parku by ale mělo být u konce mnohem dřív.
Provozovatelé lyžařského areálu na Špičáku se ale brání. „Podali jsme na pana Procházku stížnost, protože v tomto případě se jedná o podjatost a umíněnost. Radili jsme se s naším právníkem i stavebním úřadem v Železné Rudě a rozhodně jsme vybudováním bikeparku zákon neporušili,“ podotkl vedoucí provozu Vladimír Kasík. Podle něj se navíc nejedná z právního hlediska o stavbu, takže ani nebylo zapotřebí stavebního povolení.
„Ze strany CHKO jde už o třetí pokus. Na vybudování bikeparku pracujeme od loňského léta a teď už zbývá dodělat jen vytrasování a poslední úpravy,“ dodal další z vedoucích Josef Treml.
„Rozhodně se necítím podjatý. Zda je tomu jinak, o tom rozhodnou mí nadřízení,“ brání se Ivo Procházka připomínkám provozovatelů areálu.
Bikepark se skládá z několika tratí, které se liší obtížností. Součástí je i místo pro nácvik základních dovedností s kolem v horském terénu. „V polovině června uvedeme do letního provozu čtyřsedačkovou lanovku. Pokud do té doby nepadne jasný verdikt, otevřeme i bikepark,“ upřesnil Treml.