Ani deštivé počasí nepřekazilo bohaté oslavy 60. výročí založení školy v Dlouhé Vsi. Hlavní část oslav začala průvodem, při kterém naštěstí přestalo na chvíli pršet. Absolventi školy, seřazení podle jednotlivých desetiletí, procházeli obcí za doprovodu kapely až ke hřišti, kde pokračoval program.
„Jsem na naši skolu velice hrdá, myslím si že taková škola rodinného typu, jako je ta naše, poskytne každému dítěti více prostoru se projevit, což se mi zdá být dneska nejdůležitější. Navíc pokaždé, když se podívám z okna své pracovny, ten výhled mě vždycky nadchne,“ řekla ve svém projevu, kterým zahájila program dětí na hřišti, ředitelka školy Kristina Popelová,
Organizátoři si navzdory počasí pochvalovali návštěvnost, která ale byla také ovlivněna tím, že oslavy byly spojeny s místní poutí. Lidi také přitáhlo slibované vystoupení zpěváka a hudebníka Dana Bárty, který v Dlouhé Vsi vyrůstal. „Do místní školy jsem sice nechodil, ale místní škola mi naštěstí dovolila, když mi bylo krásných 17, abych mohl zkoušet se svou vůbec první kapelou v tělocvičně. No a tak jsem tady,“ řekl Deníku Dan Bárta. Na otázku, jaký byl student, odpověděl: „ Byl jsem prospěchově průměrný a o dvojkách z chování, kterých bylo asi pět, nemá cenu ani mluvit, že?“
Na místní školu si rádi zavzpomínaly všechny věkové kategorie. „Navštěvovala jsem tady základní školu, tehdy ještě až do devítky. Na oslavy jsem se těšila, protože se tady setkám s bývalými spolužáky. Z našeho ročníku jich ale moc nepřišlo, možná taky kvůli počasí.“ projevila malé zklamání rodačka z Dlouhé Vsi Blanka Škachová.
Při programu dětí se dost rozpršelo, a tak hlediště zaplnily otevřené deštníky. Lidé ale setrvávali a s úsměvy sledovali vystoupení současných žáků školy. „ Všechny moje děti zde chodily do školy a já jsem v ní dělala 25 let školnici. Dokonce jsem ve škole bydlela,“ zavzpomínala si pod deštníkem důchodkyně Jaroslava Špinarová z Dlouhé Vsi.
První školní rok v Dlouhé Vsi začínal s velkými potížemi. Učební pomůcky se svážely narychlo ze Sušice a okolí. Nejdříve se učilo v místním Ranklově hostinci. Od 27. listopadu 1946 se začalo učit v uvolněné školní budově. Na úklidu se tenkrát podíleli rodiče, učitelé i děti.