SUŠICKO - Nízký stav vody znemožňuje vodákům sjíždět oblíbený horský úsek Otavy Čeňkova Pila - Rejštejn. Potěšit by je ale mohly novinky, které se pro ně chystají.
Všichni, kdo se těšili na jarní sjezdy horských úseků řeky Otavy z Čeňkovy Pily, doufají v trvalejší srážky, protože stav vody na řece Otavě znemožňuje využití jejího horního úseku. „Otava je splavná až ze Sušice. Momentální stav vody v Sušici je 37 cm, ve středu poklesl na 32 cm, a to je letní hodnota. Pokud poklesne hladina vody v Sušici pod 28 cm, splavný úsek se opět zkrátí,“ říká majitel půjčovny lodí v Sušici František Švelch.
Otava by se ale ani tak neměla stát pro vodáky nezajímavá. O její propagaci se stará projekt Otavská plavba. Ten spojuje města na řece Otavě, Sušici, Horažďovice, Strakonice a Písek. Města zapojená do projektu si vytyčila cíl propagace Pootaví, aby vodáci městy jen neproplouvali, ale byli upozorněni na zajímavosti jednotlivých regionů, a to nejen formou vodáckých průvodců, ale také např. transparenty na mostech či informačními cedulemi v okolí řeky a zejména aktuálními informacemi na internetu.
„Chceme pro vodáky zpřístupnit řeku celoročně, aby její sjízdnost byla ovlivněna pouze stavem vody. Snažíme se také udržet řeku čistou, jednou ročně bude probíhat její čištění. Spolupracujeme s půjčovnami na systému likvidace odpadků. Dále se snažíme o opravdu aktuální informace pro vodáky, např. stav vody, průtok a teplota vzduchu se aktualizuje přibližně každou hodinu,“ sdělil Deníku člen komise sušického úseku Otavské plavby Jiří Hlaváček.
Vodáci ale zatím nějaké výrazné změny na řece nevnímají.“ Pro samotného vodáka se na řece nic moc nezměnilo, myslím ale, že má projekt přínos pro jednotlivé regiony. Oceňuji také informace na internetu. Ale v případě, že by se podařilo dotáhnout do konce projekty splavnosti jezů, to by bylo skvělé, to by jistě ocenil každý vodák,“ řekl zkušený vodák Tomáš Podroužek.