Slzy v očích a červený nos. To u některých z nás vyvolávají nádherná žlutá pole řepky. Asi 20 % obyvatelstva trpí každý rok sennou rýmou, odborně zvanou pylová alergie. Je vyvolaná pylem ze stromů, keřů, travin, obilí a bylinek .
„Začínám brát léky už brzy zjara, ale stejně se až do konce podzimu bez kapesníku nehnu,“ posteskla si alergička Romana Baláková ze Sušicka. Jakmile se tyto pyly dostanou do přímého kontaktu se sliznicí v nose nebo v očích, vyvolají u alergiků alergickou reakci. Příznaky této reakce mohou být rozmanité, např. slzení očí, svědění očí, kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos, kašel, dušnost, průduškové astma, žaludeční a střevní poruchy, kožní ekzémy, bolesti hlavy, migrény, poruchy spánku, únava, poruchy koncentrace u některých pacientů dokonce i deprese.
Podle čeho poznáte, že trpíte sennou rýmou? Když se na jaře nebo v létě objeví bez vysvětlitelné příčiny rýma a neodezní ani po několika týdnech. Příznaky se obvykle zlepší během delších dešťů a při hezkém počasí se hned zase navrací.
Za posledních 30 let se počet výskytu alergické rýmy až 4 násobně zvýšil. Zajímavá je také statistika výskytu alergií. Většinou trpí alergiemi lidé z města, a co je pozoruhodné, že mezi dětmi středoškoláků a vysokoškoláků je alergiků mnohem více, než mezi dětmi rodičů s dělnickou profesí.
Významným alergenem v tomto období je právě řepka a to hlavně z toho důvodu, že její výskyt je hojný. Řepková pole najdete snad kolem každé silnice. „V tomto období je dobré jezdit ze zavřenými okýnky v autě, protože pyl se jinak v autě koncentruje a to může vyvolat alergickou reakci,“ doporučuje alergolog Klatovské nemocnice Jiří Skala. „Pyl však nemusí vyvolat pouze alergickou rýmu, někteří pacienti mohou trpět ekzémy či kopřivkou, závažnější je pak napadení průdušek – astma.“
Léky, tzv. antihistaminika , je dobré začít užívat již před začátkem pylové sezóny. Tyto léky ale bohužel příznaky alergie pouze potlačují a na samotnou příčinu alergické reakce nemají vliv. Nejlépe je ovšem se alergenu vyhnout, což je však v případě řepkových polí téměř nemožné. Je dobré se vyvarovat v suchém a slunném počasí procházek loukou a lesem, v odpoledních hodinách, kdy je koncentrace pylu v ovzduší největší, omezit větrání, nesekat trávu,sledovat pylové zpravodajství, dovolenou trávit u moře nebo na jiných místech s nízkým výskytem pylů.