MODRAVA/MĚČÍN - Druhé rozsáhlé pátrání během dvou týdnů zažili policisté na Klatovsku. Tentokrát se ztratil 51letý muž a přestože se pátrači obávali nejhoršího, byl včera dopoledne objeven živý a zdravý. Pátrání tak nemělo stejně smutný konec jako nedávné hledání tříletého Romana Červeňáka z Měčína.

Našli ho živého

Pátrací mašinérie se spustila ve středu po 17. hodině, kdy oznámil obyvatel Železné Rudy pohřešování 51letého Plzeňana, který přechodně bydlel v rekreační chatě v Hojsově Stráži. „Muž byl naposledy spatřen v pondělí 30. dubna dopoledne,“ upřesnila klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Pohřešovaný muž zanechal v chatě dopis, v němž sděluje příbuzným, že se loučí se synem a odchází. „Synovi radil, jak má naložit s firmou. Pisatel je navíc podle našich informací nemocný,“ řekl Deníku policista, který je s případem seznámen.
„Ve středu po 18. hodině byla v okolí obce Hojsova Stráž vyhlášena pátrací akce, do které se zapojilo osm policistů, policejní psovod se služebním psem, pět členů horské služby a vrtulník záchranné služby. Akce byla ukončena ve 22 hodin s negativním výsledkem,“ popsala Ladmanová. Další pátrání se proto rozběhlo hned ve čtvrtek ráno, prohledávalo se Železnorudsko, ale i Sušicko a Kašperskohorsko. Policisté měli i informaci od občanů, že byl zjištěn výskyt osoby odpovídající popisu pohřešovaného v obci Modrava. Tam ho neobjevili, muže se ale přece jen podařilo najít u Prášil. „Řekl, že miluje přírodu a že se šel projít na Modravu a zpět. Spal pod širákem a měl vypnutý mobil,“ popsala konec pátrání, do něhož se zapojily desítky lidí, Ladmanová.

Vrah stále uniká

Konec naopak nemá pátrání po vrahovi tříletého Romana Červeňáka z Měčína, kterého před dvěma týdny hledaly stovky lidí a jenž byl nalezen uškrcený a zneužitý v gauči ve sklepě zámečku, kde žil s rodinou. Policie z násilného činu podezřívá příbuzné, vytipovaným členům rodiny proto odebrala vzorky DNA, které by měly ve vyšetřování výrazně pomoci. „Zatím nemáme výsledky všech testů, ono to nejde tak rychle jako v americké detektivce v televizi. Nikoho jsme nezadrželi,“ řekla Deníku západočeská policejní mluvčí Jolana Číhová. V rodině ale panují přesto velmi napjaté vztahy, což prokázal i nedávný Románkův pohřeb.