SOBĚŠICE/ROKYCANY - Za pár dní vyrazí dva motorkáři ,čtyřiatřicetiletý Marek „Mařena“ Klásek ze Soběšic a sedmačtyřicetiletý Jan Chrš z Rokycan na trasu dlouhou dvacet tisíc kilometrů. Tentokrát se chystají dojet na motorkách do Indie.
Na sedmitýdenní cestu se dobrodruzi vydají již tuto sobotu. „Původně jsme plánovali, že vyrazíme na cestu až v červnu, ale když jsme si zjišťovali, jaké bude v Indii počasí, dozvěděli jsme se, že tam koncem června přichází od jihu monzun a hodně tam prší a hrozí i povodně. Proto jsme museli cestu naplánovat tak, abychom byli do půlky června pryč a vyhnuli se monzunu,“ vysvětlil Marek Klásek, který se chystá již na svoji třetí delší cestu. V roce 2003 se vypravil s kamarádem do Maroka a před dvěma lety již se svým nynějším parťákem zdolali Mongolsko.
Marek Klásek a Jan Chrš si dali do motoristického časopisu inzerát, na jehož základě chtěli sehnat třetího dobrodruha na tuto cestu, ale nikdo se jim nepřihlásil. Proto vyrazí opět jen sami dva. „Optimální je, když jedou tři. Pokud se něco přihodí, může jeden počkat u motorek a ostatní dva mohou odjet. Pokud je lidí více, je už horší domluva,“ říká Klásek.
Oba motorkáři mají štěstí na chápavé šéfy, kteří je na sedm týdnů uvolnili ze zaměstnání. Cenu výletu odhaduje Marek Klásek na padesát až šedesát tisíc korun. „Už teď v tom mám pětadvacet tisíc korun za očkování, prášky proti malárii, víza, věci na motorku a podobně,“ vypočítává Klásek a dodává, že za cíl své cesty si vybrali Indii, protože směrem na východ je méně civilizace, což oba motorkáře láká. Na druhou stranu je na východě i levněji a za stejné peníze se zde dá najet třeba i dvakrát tolik kilometrů než například v Evropě. V Indii by se chtěli motorkáři podívat hlavně na sever do Himalájí. Navštívit by chtěli i Nepál. Spát budou ve stanech a plánují, že přibližně jedenkrát týdně se ubytují v hotelu, aby se mohli vykoupat.
Strach z toho, že by se jim na cestě mohlo něco přihodit, nemají. „Nebojím se, ale počítám s tím, že se něco stát může. To ale budu řešit, až to přijde. Nesmí se na to myslet dopředu, to by potom člověk nemohl jet vůbec nikam,“ konstatuje Klásek.
Marek Klásek tvrdí, že až se vrátí z Indie, delší dobu nikam nepojede. Hodlá se totiž více věnovat přítelkyni, která není z jeho cest za dobrodružstvím příliš nadšená