Názorná meteorologická schémata, přehledné grafy, věrohodné statistiky. Už, už jsem do našich končin očekával návrat pevninského ledovce a srstnatých nosorožců, ale nastoupený a vědecky řádně zdůvodněný trend se letos zcela otočil, my zažili nejteplejší zimu za posledních 200 let a plusové teplotní rekordy padají i nadále.
Teď tedy se vzrůstajícími obavami pročítám alarmující zprávy o katastrofálním globálním oteplování. Za pár let snad budou čeští zemědělci ze svých lánů a sadů sklízet pomeranče či olivy a hmyz prý bude létat i bez trenýrek.
Tak nevím, co mě i vás v budoucnu čeká – zima nebo teplo? Třeskutý mráz či žhavé paprsky? Inu, takhle to zkrátka dopadá, když se před osmnácti lety zcela neuváženě a bez varování přestalo poroučet větru, dešti i ostatním živlům…
Asi zvolím typicky české řešení - mávnu rukou, přestanu číst noviny, a tím uvedu svůj duševní život opět do rovnovážného stavu. Věřím, že pověstná zlatá střední cesta, tak typická pro naši českou holubičí povahu, nezklame ani teď.
V této neklidné, rozbouřené době máme všichni přece jen jeden pevný záchytný bod, díkybohu za něj! Ano, cena elektrické energie vyletí nekompromisně nahoru. Je to pochopitelné – bude-li zima, více protopíme, bude-li teplo, pojedou na plné obrátky klimatizace šéfovských kanceláří. A hlavně, hlavně je u nás cena elektřiny stále o několik procent nižší než v sousedním Německu a je prý bezpodmínečně nutné srovnat cenové hladiny. Toť věru argument hodný tesání do kamene!
A že jsou tady několikanásobně nižší platy? Ne u všech, vážení čtenáři, ne u všech!