KLATOVY - Rána před vyučováním, každé přestávky a čas po škole využívají studenti a žáci našich škol k tomu, aby si mohli zapálit cigaretu a nebo si zajít na pivo.
„Je to nesnesitelné, když každý den ráno jsou lavičky pod okny našeho domu v obležení mladých, kteří zde postávají, kouří, věnují se svým láskám a probírají zážitky z večerní pařby,“ zlobí se obyvatele klatovského domu „eroplán“, který stojí v blízkosti Střední průmyslové školy v Klatovech.
„Kdyby zde jen seděli a kouřili, ale oni lavičky devastují a každý den zde po nich zůstane nepořádek způsobený nedopalky i lahvemi od alkoholu. Nejsou schopni odhodit odpadky ani do koše,“ říkají Milada Štědrá a Ludmila Babková. „Když je napomenete, jsou vulgární a hrozí, že nám rozbijí okna,“ popisuje své každodenní zážitky Babková.
„Víte, bydlím zde již 17 let. Celá ta léta jsem se snažila upravovat okolí domu, sázet květiny a udržovat společně s ostatními pořádek. Dnes se této práci již věnovat nemohu, nedovoluje mi to mé zdraví, a tak velice těžko snáším, v jakém stavu je okolí našeho domu po každodenní návštěvě omladiny,“ vypráví Milada Štědrá.
Tento problém mají obyvatelé také v řadě jiných míst, kde se školní budovy nacházejí. „Mnohokrát jsem upozorňovala učitele i vedení škol na to, jak se studenti baví během školního vyučování, náprava se ale nestala,“ říká Eva Hnojská ze Smetanovy ulice.