KLATOVSKO - I deset korun už je pro kuřáky znatelný rozdíl. Potvrzují to prodejci, kteří teď prodávají více levných značek cigaret než dříve. „Mnohdy se lidé ptají i na staré zásoby, které jsou ještě za cenu před zdražením,“ uvedla pracovnice klatovského Copy centra Eva Schavelová. „Ti, kteří byli zvyklí třeba na Petry, teď kupují například Viceroy, které jsou o pár korun levnější a chuťově srovnatelné,“ dodala. Naopak Milovníci renomovaných značek, jako Marlboro nebo Lucky Strike, se nechtějí této cenové kategorie vzdát.
Krabička Peter se už vyšplhala na padesát korun, což už pro některé kuřáky je dost vysoká cena. Přesto mnozí nechtějí svou vášeň pověsit na hřebík. „Lidi budou kouřit pořád, na tom se nic nezmění. Když přišlo před několika lety první větší zdražení, všichni nadávali, ale po určité době si na to zvykli,“ míní František Tábor z Klatov.
Přechod k levnějším značkám cigaret zaznamenali i prodejci na Sušicku a Horažďovicku. „Teď jsou v kurzu startky a viceroyky. Ty se pohybují kolem čtyřiceti korun. Někteří si ale kupují dutinky a cigarety si vyrábí sami. V takovém případě vyjde krabička řádově na třicet korun,“ uvedl sušický prodavač Pavel Strnad.
Ruční balení cigaret si získává stále větší oblibu. Za poslední dva roky stoupl prodej cigaretového tabáku na dvojnásobek. Výrobci se ve spojení s neustálým zdražováním obávají, že se v budoucnu dále zvýší poptávka po pašovaných cigaretách.
Zdražování cigaret značně postihlo společnost Philip Morris, jejíž tržby se snížily na 8,773 miliard korun z předloňských 11,587 miliard.
Ze zdražování mají naopak radost prodejci nekolkovaných cigaret nebo výrobků se zahraničním, většinou ruským kolkem. „Od Ukrajinců kupuji L&M za třicet korun. Normálně už teď stojí pětapadesát korun,“ pochlubil se Ladislav Bečvář z Nýrska.