ŽELEZNÁ RUDA - U železnorudské čerpací stanice zastavuje stříbrný volkswagen s německou SPZ, v němž sedí mladý pár. Muž vystupuje a otře si nos do kapesníčku, který odhodí do kontejneru. Z toho nenápadně vytáhne černý vak a jde s ním k autu. V tom se ozve ohlušující rána a vše zahalí kouř, ve kterém se náhle objeví muži v černých kombinézách a se samopaly. Během několika vteřin je cizinec i se svou společnicí zpacifikován a zatčen. Právě byla úspěšně korunována společná česko-německá policejní akce, jejímž cílem bylo zadržet nebezpečné pachatele, kteří v německém Ambergu vydírali podnikatele a pod hrozbou usmrcení rodinných přísluníků požadovali výkupné 500 000 euro. Peníze chtěli předat na českém území, kde se zřejmě cítili bezpečněji.
Akce naštěstí nebyla opravdová, ale šlo již o patnácté společné cvičení speciálních českých a německých policejních jednotek. „Příkladem pro toto cvičení byl konkrétní případ, který se odehrál na německém území v loňském roce. Bavorské policii se ale tehdy podařilo nebezpečné pachatele vypátrat a zatknout ještě na německém území,“ informoval Deník zástupce krajského policejního ředitele Miloslav Maštera. Jeho německý kolega, kriminální vrchní rada Manfred Jahn, k tomu dodal, že podobné akce jsou velmi důležité pro součinnost policistů na obou stranách hranice, neboť jejich spolupráce se stále zvyšuje a po vstupu ČR do schengenského prostoru bude ještě intenzivnější. Už nyní ale mohu čeští i němečtí policisté zasáhnout na území druhého státu, a to v Čechách do 25 km od hranic a v SRN do 30 km od hranic. „Pokud si tedy prchající pachatelé myslí, že policisty zastaví hranice, tak se mýlí. Například použití zbraně je ale možné jen v odůvodněných případech. Zadržená osoba zároveň musí být vydána státu, na jehož území byla zadržena, to znamená, že například my si nemůžeme od vás hned odvézt svého pachatele, ale musíme ho vydat a žádat o něj cestou právní pomoci,“ vysvětlila německá hraniční zmocněnkyně pro ČR Annette Lauer.
Samotný zásah v Železné Rudě, do něhož se zapojili nejen členové zásahové jednotky v uniformách, ale záda jim kryli i jejich nenápadní kolegové v civilu (zahradník, muž myjící auto a podobně) či ostřelovači, proběhl za běžného provozu. „Skloním se k autu a když zvednu hlavu, běží kousek ode mě zakuklenci se samopaly. Málem jsem se pos…,“ řekl Deníku řidič kamionu, který nic netuše zastavil nedaleko místa akce.
„Samotný zákrok proběhl tak, aby se nikomu nic nestalo a nebyly do něj vtaženy nezúčastněné osoby. To zabezpečovaly tři desítky policistů,“ vyloučil ale možná rizika velitel zásahové jednotky.
Spokojen byl i západočeský policejní šéf Antonín Moltaš. „Cvičení splnilo svůj účel. Ukázali jsme, jak je česká policie připravena,“ pochvaloval si Moltaš.