HARTMANICE - Na téma spolužití Čechů, Němců a Židů v oblasti Šumavy a Českého lesa v 19. a 20. století rokuje od včerejšího dne sedm desítek vědeckých pracovníků nejrůznějších institucí v horské synagoze v Hartmanicích.
„Během rekonstrukce synagogy jsme došli k závěru, že existuje jen minimum informací o historii Židů v této oblasti a také že není nikterak zmapováno soužití Čechů, Němců a Židů,“ vysvětluje předseda občanského sdružení Památník Hartmanice Michal Klíma důvod, který vedl k pořádání konference.
Do příprav se zapojili studenti katedry dějepisu Západočeské univerzity v Plzni pod vedením profesora Jílka, kteří pátrali v archivech. Přispěli také historici a všichni, kteří měli k dispozici jakýkoliv dokument k této době.
Téma soužití Čechů, Němců a Židů je podle slov Ivety Coufalové z časopisu Dějiny a současnost stále velmi živé. „V současné době se řeší hned několik projektů v rámci vědeckého světa, výsledkem jsou nejrůznější konference podobného rázu jako v Hartmanicích,“ vysvětluje Coufalová.
Tomáš Jílek, profesor z plzeňské Západočeské univerzity, je přesvědčen o tom, že tematice, které se věnuje konference v Hartmanicích, by se mělo více prostoru věnovat i na školách. „Většinou dějiny zde končí rokem 1945 a 1948, novější dějiny podle mého názoru nejsou příliš oblíbené,“ říká Jílek. Pod jeho vedením vzniklo několik diplomových prací právě na toto téma.
Dvoudenní konference, která dnes pokračuje dalšími přednáškami, vzbudila zájem mezi vědeckými pracovníky v Čechách, ale i v sousedním Bavorsku. I na druhé straně hranice České republiky totiž probíhá podobné historické bádání. Podle slov Michala Klímy bude výsledkem konference sborník, v němž budou shrnuty všechny poznatky týkající se dosavadního bádání.
Třešničkou na dortu včerejšího zahájení konference v synagoze byl záznam rozhovoru s Václavem Blochem, podnikatelem židovského původu z Hartmanic, který ve svých dvanácti letech musel odejít s rodiči do zahraničí. Ten se se svým životopisem a krátkým pohledem na problematiku česko – německo – židovského soužití v šumavském pohraničí přítomným svěřil v anglickém jazyce.