KLATOVY/HARTMANICE - Přes dvě stovky dětí přišly k zápisům do mateřských škol v Klatovech a integrovaných obcích. Pro nadcházející školní rok se tak podle slov ředitelky Mateřské školy Klatovy Dagmar Brunnerové nebudou muset žádná předškolní zařízení rušit, ale na druhou stranu ani rozšiřovat.
„S počtem dětí jsme spokojeni. V současné době chodí do deseti školek, které jsou odloučenými pracovišti příspěvkové organizace Mateřská škola Klatovy, 736 dětí,“ upřesnila Brunnerová. „Do základních škol jich začátkem září odejde přibližně 240. Přesné číslo nevíme, protože někteří rodiče budou žádat o odklad školní docházky. Do školek jsme zapsali 252 dětí, takže konečné číslo zůstane stejné,“ dodala ředitelka.
Stejně jako v předchozích letech byly přednostně do mateřských škol zapsány děti, kterým do školní docházky zbývá pouhý rok. Podobně jsou na tom děti zaměstnaných rodičů a také ze sociálně slabších rodin. Teprve pak se počty ve školách doplňují o další uchazeče. „Stalo se nám například, že v jedné školce přišlo k zápisům víc dětí, než je kapacita zařízení. V podobných případech nabízíme rodičům variantu jiného odloučeného pracoviště MŠ,“ dodává Brunnerová. V současné době zůstává na stejné výši školné, které rodiče za svou ratolest platí. To činí měsíčně 300 korun.
S nebývale vysokým počtem dětí u zápisů se setkali i na jiných místech Klatovska. „Vyzvali jsme rodiče, aby přišli co nejdřív k zápisu. Pro příští školní rok budeme mít plný stav,“ potvrdila Deníku vedoucí učitelka Mateřské školy v Hartmanicích Jana Míčková.