KLATOVSKO - “Ukaž batoh. Nemáš tam nůž?“ Otázka, kterou by se mohli pedagogové bránit případným problémům mezi žáky, ve skutečnosti zavání problémem. Učitelé totiž nesmí žákům kontrolovat tašky, ve kterých se kromě učebnic a svačin objevují i bodné zbraně.
„Kdysi jsem měl v ředitelně slušnou sbírku nožů, boxer a další věci, které žáci přinesli do školy,“ vzpomíná ředitel Základní školy v Čapkově ulici v Klatovech Vlasta Skřivan.
Podobné zkušenosti má i řada dalších kantorů, ke zbrani se však dostanou ale až v případě, že ji některý z žáků vytáhne z tašky. „Zákony jsou v tomhle směru nedomyšlené. Stejně tak si škola nemůže pořídit ruční detektor, který by nůž nebo jinou zbraň odhalil. Všechny pokusy o preventivní kontrolu žáků by byly posuzovány jako omezování osobní svobody,“ stěžuje si učitel Petr Řehák a poukazuje na žhavý případ v Americe, kde student postřílel na univerzitě desítky lidí.
V redakci jsme provedli test, co všechno lze bezpečně uschovat ve školní tašce. Mezi učebnicemi se bez problémů schová i rozložená samonabíjecí brokovnice, penál větších rozměrů zase bezpečně pojme pistoli ČZ 83 i s dvěma zásobníky.
„Kluci od nás ze třídy občas nosí do školy nože a někdy vytáhnou z tašky i vrhací hvězdice a hází je do nástěnek nebo tabule,“ prozradil třináctiletý Pavel z Klatov. „Někteří dostávají neúměrné kapesné a tohle je výsledek,“ podotkla k tomu učitelka Vlasta Jánová.
Pořídit si bodné zbraně není nic složitého. V běžném obchodě sice nezletilci nepochodí, vhodnou náhradou jsou ale tržnice, kde se obchodníci obvykle na věk neptají.
„Nože se snaží školáci kupovat dost často. Boxery už v kurzu moc nejsou, za poslední dobu je chtěli jen dva kluci, ale v módě začínají být hvězdice,“ uvedl Jan Dufek z klatovské prodejny Lovec. „Bohužel dost často se stává, že to školákům koupí rodiče. Klidně jim pořídí i dvacet centimetrů dlouhou dýku,“ dodal.