KLATOVY - Oplocený areál zarostlý křovím. Ten zůstalo na místě, kde ještě před lety stávala školní jídelna U Slunce v Klatovech, malé dětské hřiště a lavičky.
Nepořádek vadí lidem v okolí, radnice se ale hájí tím, že majitelem pozemku je osoba delší dobu přebývající v zahraničí. „Je tady nepořádek darmo mluvit. Navíc se s prostranstvím nic neděje. Kdy jsem viděl majitele? To už je hodně dávno,“ říká Miloslav Vávra z Klatov. Podobného názoru je i další Klatovanka Olga Seidlová. „Samozřejmě to kazí dojem každému, kdo jde kolem,“ říká žena.
Jak Deníku potvrdila klatovská místostarostka Věra Tomaierová, záležitost kolem bývalé školní jídelny se už několikrát projednávala na jednání zastupitelstva. „Majitelem je ale muž, který dlouhodobě žije v zahraničí, takže komunikace je obtížná,“ uvedla Tomaierová. Město je v podobných případech bezradné. Neexistuje totiž žádný mechanismus, který by donutil majitele pozemku k tomu, aby jej alespoň dal do pořádku.
Jediným řešením je pokuta. „Radnice uloží pokutu, ovšem poškozený se může odvolat a jsme zase na začátku,“ vysvětluje místostarostka. Také tyto nedostatky v zákoně by se měly podle názoru námi oslovených lidí odstranit. „Zejména po právní stránce by se měla věc dát do pořádku,“ domnívá se Seidlová.
To, že se s prostranstvím nic neděje, vadí hlavně lidem v sousedství. „Švagrová, která bydlí u muzea, musela poslouchat památkáře ohledně barvy baráku, oken a podobně. A tento pozemek, celý zaneřáděný nikomu nevadí?“ ptá se klatovský zastupitel Dušan Kučera.
Nepořádek nepůsobí dobře ani na cizince, kteří do Klatov zavítají. „Obyvatelé by měli donutit město, aby se postaralo o pořádek. Je to pro vás špatná vizitka,“ řekl Deníku Valerij z Ukrajiny, který na Klatovsku pracuje.