KLATOVY - Jak správně žít, stravovat se a využívat různých vitaminů se mohli dozvědět účastníci druhého ročníku akce Den zdraví, který se konal včera v Kulturním domě Družba v Klatovech.
Pro návštěvníky byly připraveny stánky firem, které se zabývají zdravotnickými potřebami, věcmi pro zdravotně postižené, zdravou výživu a podobně.
„Tuto akci jsme okoukali v Rokycanech, kde je tato akce velmi populární a hojně navštěvovaná. Těší nás také zájem vystavovatelů a hlavně spolupráce se Střední zdravotnickou školou v Klatovech,“ řekl předseda Svazu zdravotně postižených Šumava Miroslav Horyna.
Zájemci zde nalezli například pomůcky pro zrakově postižené, rokycanský celiaklub přivezl například recepty na dobroty pro lidi s bezlepkovou dietou. K dispozici byly i čerstvé byliny a zelenina včetně receptů na jejich využití.
„Na akci nechyběli ani pracovnice střediska ranné péče, které zájemce seznámily s pomocí, kterou poskytují rodinnám s postiženými malými dětmi. Seznámit jste se mohli také s činností centra pro zdravotně postižené a zejména pak s novou službou, kterou centrum poskytuje,“ popisuje Horyna.
Pro budoucí zdravotní sestry, záchranáře a úředníky státní správy a samosprávy byla připravena beseda s odborníky k problematice jednání se zdravotně postiženými.
Studenti Střední zdravotnické školy z Klatov zde předváděli zdravotní techniky, ukázky první pomoci. Studentky oboru kosmetika zase zájemcům ukázaly a poradily, jak pečovat o pleť.
„Představili jsme zde činnost a zaměření našich čtyřletých učebních oborů s maturitou, kterými jsou zdravotní asistent, kosmetička a obor zdravotnického lycea, které otevřeme v Klatovech úplně poprvé. Zájemcům jsme předvedli ukázky odběrů krve, základy první pomoci a kdo měl možnost a chuť, mohl si nechat změřit krevní tlak, hladinu cukru či tuku,“ dodala Lída Opluštilová.