„V těchto dnech provádíme setí kukuřice. Máme zasetu asi třetinu ze 100 hektarů. Na tyto práce si najímáme firmu. Dále dohnojujeme řepky a pšenice. Až tyto práce dokončíme, začnou se stříkat kukuřice na plevel,“ říká předseda Rolnického družstva v Dolanech Josef Balín.
„Čekáme na déšť. Dnes je tomu právě čtrnáct dnů, co v Dolanech napršelo 9 mm. To je málo. Počasí nám opravdu dělá vrásky. Když je toto horké počasí, obilí rychle vyhání nahoru. Také na zahradách většina stromů kvete, což není vůbec normální,“ dodal Balín.
Zemědělci si vůbec nedovedou nyní odhadnout, co toto skoro letní počasí přinese. Pokud do deseti dnů nezaprší, bude to pro ně prý katastrofa.
„V současné době je pro nás největším problémem sucho. Přiznávají to zemědělci ze všech okresů. Chybí vláha, což má špatný vliv na ozimy, které jinak dosud vypadaly hodně dobře,“ popisuje situaci ředitel Agrární komory v Klatovech Jiří Lojda.
Duben patří v letošním roce mezi jedny z nejteplejších za poslední dobu. Na Klatovsku dokonce padlo několik teplotních rekordů.
Tepla využívají lidé k pracím na zahrádkách, k úklidům dvorků.
„Poklidili jsme zahrádky, posekali a staré železo vyvezli do sběrny. Alespoň bude na pivo. Takové počasí, jaké bylo zatím letos, opravdu nepamatuji, protože to byl přechod z podzimu do jara a léta. Vynechali jsme zimu a to není vůbec žádná sranda. Všechny roční období mají své odůvodnění a jsou prostě pro náš život a přírodu důležité,“ říká důchodce Karel Řezníček z Klatov.
„Zatím rostliny pravidelně zaléváme, ale už by potřebovalo opravdu sprchnout. Mám strach, že letošní sucho jen tak neskončí a ještě nás potrápí,“řekl Řezníček.