„Tyto případy jsou naštěstí stále ještě ojedinělé, ale je pravda, že s rostoucí agresivitou ve společnosti i jich přibývá
,“ přiznává mluvčí parku Radovan Holub.
První z posledních incidentů se stal
na Pěkenských mostech, kde byl dobrovolný strážce při kontrole nepovoleně odstaveného auta napaden psem. „Zvíře překouslo strážci palec a způsobilo mu otevřenou zlomeninu s následky neschopnosti nejméně jeden měsíc. Přestupce z místa incidentu ujel a vše je postoupeno policii k vyšetřování,“ uvedl Luděk Švejda z územního pracoviště parku ve Stožci.
Druhý střet se odehrál na Soumarském mostě, kam přijel automobil se třemi muži a lodí. „Tato skupina i přes viditelný zákaz a ústním sdělení, že Vltava je do konce dubna zavřená, chtěla nastoupit na řeku. Strážce jim v počínání bránil a jeden z mužů mu dal facku,“ popsal Švejda.
Právě snaha o splouvání při nízkém stavu vody, ale také cykloturistika na Povydří, kde není cyklotrasa, jsou nejčastějším důvodem fyzického napadení strážců. „My chápeme, že když někdo přijede sjet řeku a dostane zákaz, že se mu to nelíbí, ale určitá pravidla se musí dodržovat,“ upozorňuje Holub. Strážci parku navíc mají stejně jako například policisté statut veřejného činitele, a tak za jejich napadení hrozí až několik let vězení. O tom, že většina turistů se ale chová spořádaně, svědčí podle Holuba pět loňských víkendů, po něž bylo otevřeno Luzenské údolí. Přes vysokou návštěvnost a to, že se lidé kvůli Modrému sloupu dohadovali, nedošlo k vážnějšímu incidentu.