KLATOVSKO - Právě nyní je čas na výsadbu všech druhů stromků. Lesníci proto vyrážejí do lesů, aby holá místa osadili novými stromy.
Na některých místech využívají Lesy vlastních zaměstnanců a nebo si najímají odborné firmy.
Brigádníky však v našich lesích nepotkáte, a když, je to opravdu vzácnost.
„Na výsadbu stromků využíváme vlastní zaměstnance a hlavně najímáme si odborné firmy, které pro nás práce v lesích vykonávají. Brigádníky v našich lesích najdete jen výjímečně. Není čas stát za každým a hlídat jeho práci. Většina brigádníků či studentů chce peníze, a jejich výkon a kvalita je minimální. Pokud brigádníky bereme, tak lidi, se kterými máme dobré zkušenosti. Jsou to myslivci, bývalí lesníci a podobně,“ řekl Rudolf Koldinský z Lesů města Klatov, s.r.o..
„Lesy České republiky nemají žádné zaměstnance v dělnických profesích, a tak si na všechny práce v lese najímáme odborné firmy formou výběrových řízení,“ popisuje zástupce lesního správce Lesů ČR – lesní správy v Klatovech Vladimír Ambrož.
„Brigádníkům tedy žádné takové práce nenabízíme,“ řekl Ambrož.
„V současné době se budeme věnovat především pracím v souvislosti s těžbou polomů. Tyto práce nám zaberou skoro celý rok, proto nás hlavní výsadba čeká až v příštím roce,“ dodal Rudolf Koldinský.
V současné době je vhodná doba pro výsadbu všech druhů stromů listnatých i jehličnatých.
Zájem o práci v lesnictví nemají ani uchazeči o zaměstnáni, vedení na úřadech práce.