KLATOVSKO - Kamery v šatnách nebo jídelnách možná jednou nahradí klasický pedagogický dozor. Alespoň některé školy už o tom uvažují.
„Máme v plánu takový systém ve škole instalovat, ale termín realizace je zatím v nedohlednu,“ uvedl ředitel Základní školy v Čapkově ulici v Klatovech Vlasta Skřivan. „Chtěli jsme kamery pořídit do šaten, kde se ve velkém ztrácely bundy. Krádeže ale ustaly, takže jsme pořízení monitorovacího systému zatím odložili. Hlavně se obáváme, že by děti kamery za nějakou dobu zničily,“ dodal ředitel. „My naštěstí dozor zvládáme natolik, že jsou pro nás kamery zbytečné,“ podotkl ředitel železnorudské školy Richard Smola.
Především větší školy si od tohoto systému slibují to, že pomůže učitelům s dozorem na chodbách. Na sousedním Domažlicku už si několik škol kamery pořídilo. „Jednu kameru máme v šatně a další v jídelně. Systém nepřetržitě nahrává obraz a jako video ho ukládá na pevný disk v počítači,“ podotkl jeden z ředitelů.
Nejběžnější kamerový systém pro školy vyjde na zhruba dvacet tisíc korun. Sada zahrnuje dvě kamery s příslušenstvím a kabelovými rozvody, v ceně je navíc instalace a zaškolení. Profi verze vyjde na zhruba třicet tisíc korun.
Kamery navíc mohou v nočních hodinách odhalit případnou nezvanou návštěvu, protože systém disponuje nočním viděním. Ti, jejichž chování však má být pod drobnohledem objektivu, však systém odmítají. „Podle mě je to až příliš velký zásah do soukromí studentů. S nasazením kamerových systémů nesouhlasím,“ říká sušický středoškolák Jiří Bošek.