V Turecku katastrofa připravila o život 9057 lidí, uvedl prezident Recep Tayyip Erdogan, který postižené oblasti navštívil. Zraněných je podle něj téměř 50 tisíc. Zřítilo se více než 6000 budov. Erdogan připustil, že v prvním dni po katastrofě byly určité problémy ohledně pomoci zasaženým, nyní podle něj záchranné operace běží na plné obrátky. 

Podle úřadů se do záchranných operací zapojilo skoro sto tisíc lidí.

Ničivé zemětřesení v Turecku
Mrazivá svědectví: Z trosek slyšíme zvuky, pomoc ale nepřichází, zní z Turecka

Erdogan rovněž odsoudil kritiku, která se na vládu po zemětřesení snesla. Podle některých je vládní reakce na katastrofu nedostatečná. „Nyní bychom měli být jednotní, je čas na solidaritu. Nemohu snést lidi, kteří vedou negativní kampaně pro své politické zájmy,“ uvedl turecký prezident po příjezdu do provincie Hatay. Na podobnou katastrofu není podle něj možné se připravit. Jak dodal, vláda urychlí odklízení sutin i výstavbu nových domů.

Pohřešuje se i jedna Češka 

V Turecku je po zemětřesení stále pohřešovaná jedna Češka, která tam má trvalý pobyt, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Dodal, že další informace nemůže poskytnout. Pokud jde o poskytovanou pomoc, Lipavský doplnil, že Česko nezapomíná ani na Sýrii. „Pomoc tam zamíří přes mezinárodní organizace,“ dodal.

V Sýrii v oblastech pod kontrolou opozice i vlády zahynulo 2992 lidí. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby informovala nejméně o 1730 mrtvých v oblastech na severozápadě Sýrie, které ovládají povstalci. „Očekává se, že číslo významně vzroste, protože pod sutinami jsou stovky rodin, více než 50 hodin po zemětřesení,“ uvedla organizace.

Silné zemětřesení v TureckuSilné zemětřesení v TureckuZdroj: Profimedia

Syrská státní agentura SANA uvedla, že kvůli zemětřesení je bez střechy nad hlavou bezmála 300 tisíc lidí. Podle všeho se ale údaj týká pouze oblastí Sýrie ovládaných vládou, takže celkový počet lidí bez domova bude mnohem vyšší. V oblastech u hranic s Tureckem, které kontrolují povstalci, žije kolem čtyř milionů lidí.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně udeřilo na jihozápadě Turecka nedaleko hranic se Sýrií v noci z neděle na pondělí. Následovaly další otřesy. Co do počtu obětí jde o nejničivější zemětřesení za posledních více než deset let od chvíle, kdy v roce 2011 zahynulo v japonské prefektuře Mijagi téměř 20 tisíc lidí.

Záchranáři v Turecku stále nacházejí i přeživší

Záchranáři v Turecku a Sýrii nacházejí i více než 50 hodin po ničivém pondělním zemětřesení v troskách budov přeživší. Ve městě Kahramanmaraş na jihovýchodě Turecka zachránili tříletého chlapce, v blízkém Adiyamanu desetiletou dívku, napsal deník Hürriyet. Pod troskami zříceného hotelu v provincii Kahramanmaraş dokázala přežít 58letá žena, jejíž záchranu ukázali reportéři stanice ntv. Živého se podařilo vyprostit i dvouměsíčního kojence, napsala agentura Anadolu.

Hasiči čekají na příjezd techniky, 7. února 2023, Adana. Hasičský záchranný sbor ČR je první zahraniční USAR tým, který dorazil na místo určení
Českým záchranářům v Turecku dorazila technika. Začnou s prohledáváním sutin

Záchranné práce v katastrofou zasažených oblastech pokračovaly celou noc a z tisíců zřícených budov vyprošťovaly záchranné týmy stovky mrtvých.

Podle deníku Hürriyet se v noci podařilo zachránit ze zbytků zříceného bytového domu v Kahramanmaraşu tříletého Arifa Kaana. Chlapec se zaklínil mezi bloky betonu a záchranáři museli obezřetně odřezávat materiál, aby se k němu dostali, zatímco se pokoušeli pomocí dek zajistit, aby chlapec v teplotách pod nulou neumrzl. V nedalekém Adiyamanu zase reportéři zaznamenali chvíli, kdy lidé tleskali, když se záchranářům podařilo ze zříceného domu vyprostit desetiletou Betül Edisovou. Se slzami v očích ji před převozem do nemocnice vítal i její dědeček.

Sýrii a Turecko zasáhlo ničivé zemětřeseníSýrii a Turecko zasáhlo ničivé zemětřeseníZdroj: Profimedia

Agentura Anadolu zveřejnila video, na kterém je vidět záchrana dvouměsíčního chlapce Muhammeda v oblasti u města Elbistan. Ze sutin se v noci na dnešek dostala živá i jeho matka. Podle Anadolu se 53 hodin po otřesech podařilo z trosek pětipatrové budovy v provincii Şanliurfa zachránit také roční dítě.

Šťastný konec měla i záchranná operace ve městě Hatay, kde se podařilo po 52 hodinách dostat z trosek ven osmiletého chlapce Yigita Çakmaka. Série fotografií zachytila, jak si hocha předávali záchranáři až se dostal do náručí matky. Ve městě Kahramanmaraş se 55 hodin po otřesech záchranáři dostali k zasypanému třináctiletému chlapci Beratovi, který dokázal z trosek vynést i svou andulku.

Zahraniční týmy hlásí úspěchy

Úspěchy hlásí i zahraniční záchranné týmy: tomu nizozemskému se od úterního poledne podařilo zachránit sedm lidí, polští záchranáři ve městě Besni našli devět přeživších, a to včetně rodičů se dvěma dětmi a jedné třináctileté dívky.

Zdroj: Youtube

Vzpruhou byla pro záchranáře i úspěšná akce v syrské vesnici Bisnija. Podle videa, které zveřejnil deník The Guardian, se tam podařilo vyprostit muže s jeho dvěma dětmi.

Zranění, kterých je téměř 50 tisíc, míří k ošetření i do vzdálenějších míst Turecka, například do Istanbulu. Pro letadla převážející zraněné se tam otevřelo Atatürkovo letiště, které se jinak pro civilní dopravu už nepoužívá, napsala agentura DPA. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca uvedl, že v deseti provinciích, kde prezident v úterý vyhlásil nouzový stav, bylo zřízeno 77 polních nemocnic.