Zemětřesení o síle 7,8 stupně v noci na pondělí a následný o něco slabší otřes způsobily u hranic Turecka a Sýrie obrovské škody. Zřítily se tisíce budov, v nichž spali lidé. Více obětí zatím hlásí turecké úřady, protože katastrofa mimo jiné zasáhla i několik velkých měst. Prohledávání sutin postupuje pomalu a i vzhledem k velmi chladnému počasí proto panují obavy, že počet obětí výrazně poroste. Záchranné operace ztěžují i následné otřesy, kterých seismologové od pondělí zaznamenali na 650, uvedl úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD).
Z trosek se i po třech dnech daří vyprostit přeživší. Podle agentury Reuters záchranáři vynesli po 79 hodinách dvouletého chlapce, který byl uvězněn v sutinách domu v provincii Hatay.
V Turecku se dosud našla těla 17 134 lidí, uvedl večer AFAD. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana je zemětřesení ze začátku tohoto týdne „katastrofou století“.
„Zemětřesení zasáhlo oblast o rozloze 110 tisíc kilometrů čtverečních… Jde o třetí největší zemětřesení po otřesech v Anatolii z roku 1668 a v Erzincanu v roce 1939,“ řekl podle agentury Anadolu v parlamentu viceprezident Fuat Oktay. Zraněných je podle něj bezmála 64 tisíc lidí. Turecký úřad AFAD sdělil, že v postižených regionech zasahuje přes 113 tisíc záchranářů, z toho je téměř 6000 odborníků ze zahraničí včetně Česka. Z oblasti katastrofy bylo dosud evakuováno přes 28 tisíc lidí.
Na severu Sýrie zahynulo podle vlády v Damašku a opoziční organizace Bílé přilby, která působí v regionech ovládaných povstalci, 3277 lidí. Syrská státní média uvádějí 1347 obětí v oblastech kontrolovaných vládou, Bílé přilby dnes na twitteru informovaly o dalších 1930 mrtvých v povstaleckých regionech. Zraněných je dohromady přes pět tisíc.
V Sýrii pomoc komplikuje složitá vnitropolitická a bezpečnostní situace, velmi složitý je přístup do regionů pod kontrolou povstaleckých skupin. Ve čtvrtek tam přes turecké hranice dorazil první humanitární konvoj. Na severozápadě Sýrie byly přitom už před touto katastrofou miliony lidí závislých na humanitární pomoci.
„Region, který už roky sužují krize, čelí další krizi s nepředstavitelnými ztrátami a škodami,“ citovala agentura DPA Corinne Fleischerovou, regionální ředitelku Světového potravinového programu (WFP) pro Blízký východ, severní Afriku a východní Evropu.
Češi nepřestávají v prohledávání budov
Čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman nepřestávají v prohledávání budov, které se zřítily při pondělním zemětřesení. Předpokládají, že v sutinách zůstává několik desítek lidí. „Priorita je záchrana živých, ale neméně důležité, například pro blízké, kteří jsou často na místě, je také vyprošťování zemřelých,“ sdělil novinářům mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Ve středu večer informoval, že z trosek vytáhli tři mrtvé, mezi nimi dvě děti.
Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách začali v úterý večer v Adiyamanu prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů. Kozák už dřív uvedl, že jedna budova má patra zřícená na sobě, druhá je sesunutá.
„Nepřestáváme pracovat, střídáme se v šestihodinových směnách,“ uvedl Kozák a zveřejnil na twitteru i video z činnosti českých hasičů v Turecku. Češi podle mluvčího také vytvořili pro potřeby kolegů z ostatních záchranářských týmů v Adyiamanu malou skupinu pro rychlé nasazení, tvoří ji kynolog a velitel vybavený štěrbinovou kamerou. „Tato skupina označila dvě místa s předpokládaným výskytem živých osob. Jejich vyproštění potrvá deset až 20 hodin, postarají se o něj kolegové z těžkého USAR z Alžíru,“ doplnil po poledni k situaci v Adyiamanu Kozák.
Mezi oběťmi zemětřesení v Turecku je i Češka, která v zemi dlouhodobě žila. Žádní další Češi podle českého velvyslanec v Turecku Pavla Vacka nyní nejsou mezi pohřešovanými nebo zraněnými.
Podle Vacka zemřelá žena žila v provincii Adiyaman, kde od úterý pomáhá i téměř sedmdesátičlenný tým českých záchranářů.
Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli kromě hasičů i kynologové se psy, statik či lékař.