Lesní požáry za poslední týden přinutily k evakuaci tisíce lidí ve Francii, Portugalsku, Španělsku a Řecku. Jen ve Španělsku a Portugalsku bylo v posledních dnech kvůli horku připsáno více než tisíc úmrtí. Spolu s oběťmi v okolních státech se počty těch, kteří nepřežili střet s extrémní vlnou veder sužující kontinent, mohou brzy pohybovat v řádu vyšších tisíců.

Španělsko kvůli tropickým teplotám bojuje s rozsáhlými požáry.
Jih Evropy se změnil v peklo: Snímky požárů vyděsily svět, země hlásí oběti

Evropské země přitom každým dnem hlásí nové teplotní rekordy. Teploty v Portugalsku koncem minulého týdne dosáhly 47 stupňů Celsia, což je za červenec dosud nejvyšší hodnota. Většinu země umístil národní meteorologický úřad pod vysoké nebezpečí požárů. Evakuovat už se musely stovky lidí. Portugalské úřady se tak snaží zabránit návratu situace z roku 2017, kdy si lesní požáry v zemi vyžádaly 66 obětí, informuje britská BBC.

Jen za poslední týden přitom Portugalci kvůli vlně veder hlásí stovky obětí. Podle agentury Reuters již zemřelo 659 převážně starších lidí.

Vlaky ve Španělsku neprojedou

S lesními požáry bojují už týden hasiči také ve Španělsku. Plameny se od neděle podle agentury Reuters masivně šíří zejména v centrální oblasti Kastilie a Léonu a také v severní oblasti Galicie. Aktuálně je mimo kontrolu hasičů nejméně dvacet požárů. Boj s ohněm komplikuje silný vítr, sucho a vlna veder. Plameny už si vyžádaly nejméně dvě oběti, včetně jednoho hasiče.

Nejhorší je nyní situace na severozápadě země v provincii Zamora, kde před ohněm úřady evakuovaly na šest tisíc lidí. „V zemi už za letošek plameny zničily 70 tisíc hektarů půdy, což je dvojnásobek průměru za poslední desetiletí,“ uvedl na místě podle CNN španělský premiér Pedro Sánchez.

Na španělských tratích musejí dokonce zastavovat vlaky, které mají problém projet skrze oheň. Podle videí zveřejněných na sociálních sítích plameny často zuří ze všech stran trati. Požáry proto v pondělí večer donutily státní železniční společnost přerušit provoz mezi Madridem a Galicií. Nejezdí regionální spoje ani rychlovlaky AVE.

Monstrózní požáry ve Francii

Také Francie bojuje s rekordním horkem a jeho následky. Velká města na západě země hlásí každým dnem nové teplotní rekordy, například v obci Cazaux naměřili 42,4 stupně Celsia, což je podle místních meteorologů nejvyšší číslo od otevření meteorologické stanice před více než 100 lety.

Lesní požáry ve Francii už přinutily k evakuaci více než 30 tisíc lidí. Dle informací BBC jsou pro evakuované narychlo zřizovány nouzové přístřešky. Jen v oblíbené turistické oblasti Gironde už plameny zničily 17 tisíc hektarů půdy.

V Saském Švýcarsku u Basteie hořel les
Les v Saském Švýcarsku zachvátil požár. Na místě zasahovalo více než sto hasičů

„Místní požáry jsou jako monstrum, jako chobotnice, která roste a roste vepředu, vzadu, na všech stranách. Kvůli vysokým teplotám, větru a nedostatku vody ve vzduchu je proti živlu velmi těžké bojovat,“ prohlásil šéf regionu Gironde Jean-Luc Gleyze.

Už nyní je jasné, že ve Francii kvůli vlně veder prokazatelně zemřelo nejméně pět stovek lidí.

Vedra míří na sever

Extrémní počasí nesužuje pouze jižní a západní Evropu. Meteorologové varují, že vlna veder pomalu zamířila na sever, přičemž v Belgii a Německu se v příštích dnech očekává teplota kolem 40 stupňů Celsia. „Pravidelně pijte, noste lehčí oblečení a den zkuste pokud možno trávit v chladnějších místnostech. Snažte se pravidelně sledovat svůj zdravotní stav, jezte lehce stravitelná jídla a v menších porcích. Zavírejte okna a dveře, aby se teplo nedostalo ven,“ varuje Belgičany královský meteorologický institut.

Nejteplejší den v roce už v pondělí zaznamenalo také Nizozemsko, v jihozápadní obci Westdorpe dosáhly teploty 33,6 stupně Celsia. Očekává se, že v úterý bude ještě tepleji, přičemž v jižních a středních oblastech Nizozemska dosáhnou podle předpovědi teploty až 39 stupňů.

Rekordní tropy v Británii

Spojené království v úterý zažilo dokonce nejteplejší den ve své historii. Meteorologové na londýnském letišti Heathrow naměřili 40,2 stupně, informovala agentura Reuters. Je to vůbec poprvé, co se rtutě teploměrů v Británii vyšplhaly nad 40 stupňů. Dosavadní maximum 38,7 stupně Britové zaregistrovali v roce 2019. Britský meteorologický úřad přitom varuje, že teplota bude přes den ještě stoupat.

Vlna veder i zde masivně omezuje cestování, vlakové spoje jsou rušeny a lety na londýnském letišti Luton museli zaměstnanci pozastavit, když se kvůli palčivému žáru podlomila část přistávací dráhy. Intenzivní horko ničí ranveje také na dalších britských letištích, což omezuje odlety.

Horka čekají i Čechy

Extrémní teploty se tento týden nevyhnou ani Česku. Meteorologové od úterý očekávají hodnoty atakující 35 stupňů Celsia, a to zejména na severozápadě Čech. Ve středu se horké počasí rozšíří i do zbytku republiky. Kvůli teplu a suchu hrozí také nebezpečí požárů.

Rozsáhlý požár u chorvatského Zatonu.
Chorvatský Šibenik obklíčily plameny. Požár v letovisku už je pod kontrolou

České dráhy už kvůli varování meteorologů aktivovaly preventivní opatření, posílily dispečink a pohotovostní službu. „Prosíme cestující, aby se na možné komplikace při cestování preventivně připravili a vybavili se na cestu dostatečným množstvím tekutin, jídlem, případně léky, a to i v případě cesty na kratší vzdálenost," sdělil pro ČTK mluvčí Českých drah Lukáš Kubát.

A bude hůř

Odborníci očekávají, že vlna veder v části Evropy vyvrcholí začátkem tohoto týdne, další teplotní rekordy zřejmě padnou už během úterý.

Extrémní teplotní vlny jsou v poslední době častější, intenzivnější a trvají déle. Téměř polovina evropského území je v současnosti navíc ohrožena suchem, shodli se v pondělí vědci z Evropské komise. Sucho je ve velké části Evropy nyní kritické, protože zimní a jarní deficit srážek byl zhoršen časnými vlnami veder v květnu a v červnu. Podle některých odborníků také hrozí některým částem Evropy nedostatečné zásobování vodou.

Chrt barzoj, úřadující mistr světa v coursingu Orel Avalanche Daraska, se ochlazuje v řece Mži pod Rooseweltovým mostem v Plzni na Roudné s majitelkou Lubicou Toušovou, 19. července 2022 Plzeň
Česko potrápí úmorná vedra déle. Meteorologové prodloužili výstrahu

Podle odborníků oslovených BBC za vlny extrémně vysokých teplot mohou klimatické změny způsobené člověkem. Svět se od začátku průmyslové éry oteplil asi o 1,1 stupně a teploty podle expertů budou dále stoupat, pokud vlády po celém světě výrazně nesníží emise. „Toto nebude nový normál, jsme na cestě ke stále vyšším teplotám. Takové a ještě horší vlny veder se brzy stanou nevyhnutelnými, pokud lidstvo brzy nesníží uhlíkové emise,“ uvedl profesor z Oxfordské univerzity Myles Allen pro CNN.

Řešením podle něj mají být zejména rozsáhlé změny v energetickém průmyslu. „Musí to být nařízení omezující emise pro průmysl jako celek, nejen změny jednotlivých společností,“ dodal.