„Motiv útoku musíme ještě určit,“ uvedl šéf policie v San Francisku William Scott. Policisté z útoku podezřívají dvaačtyřicetiletého muže, kterého zadrželi na místě. Vyšetřují ho z pokusu o vraždu a napadení. Podle Scotta policisté zasáhli v okamžiku, kdy se Pelosi s útočníkem přetahoval o kladivo a muž manžele političky začal bít. Policisté útočníka odzbrojili a zadrželi.

Kde máš manželku?

Podle zdrojů agentury AP a stanice CNN si útočník nevybral dům Pelosiových náhodně. Muž se Pelosiho několikrát zeptal: „Kde je Nancy?“ Stanice CNN uvedla, že zadržený podle svého známého sdílel či psal na sociálních sítích konspirační teorie ohledně vakcín proti covidu-19 či ohledně útoku na Kapitol z loňského ledna.

Zuckerbergova všeobecná nemocnice v San Francisku potvrdila, že Pelosiho přijala do péče. Pelosi podle úřadu šéfky Sněmovny reprezentantů podstoupil úspěšnou operaci, jíž byla pacientovi opravena fraktura lebky a vážná zranění na pravé paži a na rukou. Lékaři podle prohlášení očekávají, že se Pelosi plně zotaví.

Prezident USA Joe Biden ve Washingtonu 26. října 2022
Biden Putinovi nevěří. Je velmi nebezpečný, varuje po nejnovějších výrocích

Pelosiové zavolal americký prezident Joe Biden a napadení označil za „hrozný útok“. V projevu ve Filadelfii ho v pátek večer podle agentury Reuters označil za opovrženíhodný. Zprávy podle Bidena naznačují, že útok byl mířen na Pelosiovou. Čin odsoudili také další politici Demokratické i Republikánské strany.

Podle agentury Reuters byl pachatel zadržený na místě činu identifikován jako dvaačtyřicetiletý David Depape. Muž byl rovněž převezen do nemocnice. Ze záznamů policie vyplývá, že byl umístěn do sanfranciské věznice kvůli podezření z pokusu o vraždu, útoku smrtící zbraní, špatného zacházení se starší osobou, ublížení na zdraví, vloupání a dalších závažných trestných činů.

Spojené státy za necelé dva týdny čekají důležité kongresové volby. Republikáni mají podle současných průzkumů šanci získat kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a možná i nad Senátem.

Bývalý filmový producent Harvey Weinstein u soudu v Los Angeles 4. října 2022.
Napadení? Sex byl v Hollywoodu vždycky zbožím, brání Weinsteina u soudu obhajoba

Podle agentury AP se dům Pelosiových, který se nachází v zámožné čtvrti Pacific Heights, stal několikrát objektem politických protestů. Během pandemie před ním protestovali kadeřníci poté, co se na internetu objevilo video, jak si Pelosiová nechává upravit účes v době, kdy kadeřnictví musela mít zavřeno. Kvůli návštěvě Tchaj-wanu na místě demonstrovali lidé z čínské komunity. Při projednávání vládního balíku na podporu růstu někdo na vrata garáže Pelosiových napsal „chceme všechno" či „zrušte nájmy“ a doprovodil to symbolem anarchistického hnutí.

Ačkoliv není zcela jisté, zda útok souvisí s politickými postoji Pelosiové, napadení podle agentury AP nastoluje otázky týkající se zabezpečení soukromých rezidencí amerických zákonodárců. V loňském roce parlamentní policie dostala k prošetření bezmála 10 tisíc výhrůžek, které kongresmani obdrželi.