Jak zjistil, někteří z aktuálně ubytovaných běženců se již neúspěšně pokusili projít přes hranice do České republiky, ale byli vráceni. „Jsou tady tranzitní migranti, kteří jsou na cestě do západních zemí. Utíkají před válkou. Nemají střechu nad hlavou, častokrát jsou vysílení. Potřebují útočiště na jeden dva dny,“ sdělila ve čtvrtek Michaela Kaňová z krizového řízení slovenského ministerstva vnitra.

Ve stanovém městečku si běženci, většinou ze Sýrie, odpočinou, mohou se umýt, zahřát a vyspat. Před poslední částí jejich anabáze do Německa. Červený kříž a další dobrovolníci se jim starají o teplé jídlo. Byť je tábor pod dohledem kamer a policistů, migranti mají volný režim a pohyb. Mohou místo opustit. „Nedochází k narušování veřejného pořádku," ubezpečila.

Podle Kaňové bylo nutné stáhnout někam migranty povalující se na nedalekém kútském vlakovém nádraží. Jde o železniční uzel před českými hranicemi. „Hromadili se tam, snažili jsme se jim proto vytvořit základní lidské zázemí,“ dodala.

Podle slovenského policejního prezidenta Štefana Hamrana nejsou česká opatření, v podobě kontrol a hlídání zelené hranice, účinná. „Potvrzuje se, že nemáme ty samé nelegální migranty, jednoduše mizí. Češi zadrželi přes osm tisíc nelegálních migrantů, z toho 2800 nám vrátili. Zde nejsou,“ řekl Hamran u stanového městečka.

Podle něj za aktuální situace vzniká napětí mezi jednotlivými státy a readmisní dohody přestávají fungovat. „Prosazujeme na evropské úrovni posílení venkovní schengenské hranice, maďarsko-srbské. Aktuálně není možné zavést kontroly na slovensko-maďarských hranicích. Bylo by to mimořádně nákladné. Jen zelená hranice má délku zhruba pět set kilometrů,“ vysvětlil Hamran.