„Opět jsou havarijní vypnutí elektřiny k doplnění těch plánovaných, sloužících ke stabilizaci situace. V této chvíli je bez elektřiny více než deset milionů Ukrajinců,“ řekl Zelenskyj s tím, že nejvíce je postižena Vinnycká, Odeská, Sumská oblast a Kyjev. „Děláme vše, aby se dodávky elektřiny vrátily k normálu,“ dodal prezident.

Objem výpadků byl ve čtvrtek v Kyjevě tak veliký, že představoval „rekord všech dob“, uvedl podle ukrajinských médií Serhij Kovalenko, ředitel firmy YASNO, která je dodavatelem elektřiny v metropoli. Vypínání ale nezávisí na dodavatelích. „Když létají rakety nad hlavou, nikdo neví, kdy se podaří dodávky elektřiny obnovit,“ dodal na vysvětlenou.

Zatímco v Kyjevě ve čtvrtek poprvé sněžilo, ruské vzdušné útoky za pomoci střel a dronů na energetická zařízení pokračovaly a vyžádaly si životy nejméně sedmi lidí a dvě desítky zraněných, napsala agentura AP. Zesílení ruských náletů na ukrajinskou energetiku a další civilní cíle dala do souvislosti s ruskými porážkami na bojišti, naposledy ústupem z Chersonu na jihu Ukrajiny.

Rusko v úterý 15. listopadu podniklo zatím nejrozsáhlejší útok raketami, cílem byly především energetické objekty. Následné výpadky dodávek elektřiny postihly celou Ukrajinu, připomněl list Ukrajinska pravda.

Kreml podle tohoto deníku mezitím přiznal, že chce útoky na ukrajinskou infrastrukturu donutit prezidenta Volodymyra Zelenského k jednáním. Deník citoval vyjádření mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina, který ve čtvrtek před novináři podle agentury Interfax prohlásil, že raketové údery na Ukrajině jsou zaměřeny na takovou infrastrukturu, která „přímo či nepřímo souvisí s jejich vojenským potenciálem“. Nedostatek elektřiny a tepla v mnoha ukrajinských oblastech jsou podle Peskova důsledkem i toho, že kyjevské úřady odmítají vyjednávat.