Přesný počet tornád podle meteorologa Billa Buntinga, zástupce federálního Střediska pro předpovědi bouří, zatím není možné určit. „Je to poměrně aktivní den, ale ne bezprecedentní,“ uvedl Bunting. Kromě tornád se bouře projevovaly krupobitím a ničivými poryvy větru.

Zprávy o prvním tornádu přišly krátce před dnešní půlnocí z Little Rocku, hlavního města Arkansasu. V cestě tornáda tam podle starosty Franka Scotta stálo asi 2100 domovů a o život přišel nejméně jeden člověk, desítky dalších jsou zraněny.

Rozsah materiálních škod v Little Rocku ani v jiném městě zatím není zřejmý. Ze záběrů z místa na sociálních sítích je však patrné, že některé budovy silný vítr zcela srovnal se zemí.

Americká média také hojně informují o zřícení střechy divadla při metalovém koncertu ve městě Belvidere v Illinois. V troskách zemřel jeden muž a dalších 28 lidí utrpělo zranění.

Vítr zesílil během vteřin

Jedna z návštěvnic koncertu Gabrielle Lewellynová popsala místní televizi WTVO-TV, že do budovy vešla jen asi minutu před tím, než tornádo udeřilo. 

„Vítr zesílil z nuly snad na tisíc během několika vteřin. Někteří se hned rozběhli ke zřícené střeše a zvedali ji, aby zpod ní vyprostili lidi,“ popsala Lewellynová, která vyvázla bez zranění.

close Následky tornáda, které se prohnalo městem Little Rock v americkém Arkansasu 31. března 2023. info Zdroj: ČTK zoom_in Následky tornáda, které se prohnalo městem Little Rock v americkém Arkansasu 

V Oklahomě silný vítr dnes živil téměř 100 nových lesních požárů. Hasiči se podle AP budou během dneška snažit jejich plochu omezit, riziko šíření požárů bude však podle očekávání zvýšené do konce týdne.

V Kansasu, severně od Oklahomy, lesní požár přinutil k evakuaci část obyvatel města El Dorado. Kromě bezprostředních škod na majetku a újmách na zdraví působí bouřlivé počasí na americkém jihu a středozápadě výpadky elektřiny a narušuje silniční i leteckou dopravu.

Kromě bezprostředních škod na majetku a újmách na zdraví působí bouřlivé počasí na americkém jihu a středozápadě výpadky elektřiny a narušuje silniční i leteckou dopravu.

Jeden ze států, který dnes hlásí oběti na životech, je Mississippi, které v pátek navštívil prezident Joe Biden s manželkou Jill, aby promluvil k místním v Rolling Fork, kde tornáda minulý týden zničila části města a ve státě zabila 21 lidí.