Prigožin se během noci na dnešek a dnes ráno v sérii prohlášení, jejichž pravost nelze podle BBC ověřit, nechal slyšet, že Wagnerovci jsou připraveni i zemřít a zničí kohokoliv, kdo jim bude stát v cestě. Už prý sestřelili vrtulník ruské armády, který na ně zaútočil. Již v pátek šéf Wagnerovců vyzval k odstranění ruského armádního velení, což ruské úřady považují za výzvu k ozbrojenému povstání.

Ruskojazyčná verze BBC během noci napsala, že ruská armáda zablokovala vjezdy do Rostova na Donu. Nezávislý ruský server Meduza zase s odvoláním na místní média uvedl, že ozbrojenci v uniformách obklíčili některé klíčové budovy ve městě, včetně velitelství Jižního vojenského okruhu, zdejší pobočky ministerstva vnitra či tajné služby FSB. Ke komu ozbrojenci patří, není jasné.

Jevgenij Prigožin
Ruská armáda zaútočila na Wagnerovce, uvedl Prigožin. FSB ho začala vyšetřovat

Meduza má však za to, že centrum města, kde jsou tanky, už pravděpodobně obsadili Wagnerovci. Také agentura TASS u popisku svých fotografií z Rostova napsala, že ozbrojenci patří k Wagnerově skupině. Jiné zdroje to ale popírají a tvrdí, že muži mají naopak klíčové budovy před možným útokem žoldnéřů chránit.

Šéf Wagnerovců zveřejnil video, na kterém se nachází v prostorách velitelství Jižního vojenského okruhu v Rostově na Donu. Pokud je video pravé, pak dokazuje, že ozbrojenci alespoň část města skutečně ovládli.

Pomoci jim údajně měli i ruští vojáci, kteří měli složit zbraně a přidat se k Wagnerově vojenské společnosti, jak zní oficiální názef Wagnerovců. Informace ale není možné nezávisle ověřit.

Poblíž velitelství došlo po poledni k výbuchu. Web BBC ale zdůrazňuje, že stále není jasné, co přesně se na místě stalo. Úřady v Rostově se k dění u štábu Jižního vojenského okruhu zatím nevyjádřily, uvádí média

Agentura Reuters uvedla, že podle zdroje z řad ruských bezpečnostních složek obsadili Pirgožinovi muži také vojenská zařízení ve Voroněži, tedy městě, které leží jen asi 500 kilometrů jižně od Moskvy. Ani tyto informace však není možné jednoznačně ověřit. „Vojenská zařízení ve Voroněži jsou pod kontrolou soukromé Wagnerovy skupiny. Armáda se přidala na stranu lidu,“ uvedla skupina na svém kanálu na telegramu. Ve městě hoří sklad paliva, který se pokouší uhasit stovka hasičů. Není jasné, zda požár s údajným postupem Wagnerovců souvisí.

Ke střetu mezi Wagnerovci a ruskou armádou došlo údajně na dálnici M4 nedaleko Voroněže, kde měly ruské vrtulníky začít pálit na konvoj ozbrojenců.

Žoldnéřské jednotky už dorazily i do Lipecka a obsadily tam vojenská zařízení, uvádí BBC. Město leží mezi Moskvou a Voroněží, asi 400 kilometrů jižně od metropole. Gubernátor Lipecké oblasti vyzval obyvatele, aby nevycházeli ven a nikam necestovali. „Situace je pod kontrolou, žádáme o pochopení ze strany všech obyvatel oblasti,“ uvedl úřad gubernátora na telegramu.

Luboš Palata
KOMENTÁŘ: Prigožin je Putinův ďábel. Ruský režim sklízí to, co vyvolal

Agentura TASS napsala, že mimo provoz je veškerá veřejná doprava z Lipecka do Voroněže i linky, které před Lipeck projíždějí.

Postup Wagnerovců zastavilo jednání mezi Prigožinem a běloruským prezidentem Alexanderem Lukašenkem. Prigožin souhlasil s návrhem na zastavení postupu a následném uklidnění situace. Následně oznámil, že aby zabránil krveprolití, jeho jednotky se obrací zpět. Prigožin ani jeho muži nebudou výměnou za ukončení útoku stíhni a Prigožin dostane možnost odejít do Běloruska. Potvrdil to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Podle běloruské agentury Belta, která se odvolává na sdělení Lukašenkovy tiskové služby, si Putin ráno s běloruským vůdcem telefonovali a dohodli se na dalším společném postupu. Večer si podle Belty Putin a Lukašenko telefonovali ještě jednou. Běloruský vůdce ruského prezidenta zpravil o výsledku svých jednání s Prigožinem. Putin Lukašenkovi poděkoval za „odvedenou práci“, napsala s odkazem na běloruské zdroje agentura AFP.

Prigožin tvrdí, že jeho cílem není vojenský převrat. Zároveň však hrozí pochodem skupiny, která čítá zhruba 25 tisíc bojovníků, na Moskvu. Jejich cílem má být sídlo ministerstva obrany. 

Ruské ministerstvo obrany: Je to vzpoura

Gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubev vyzval občany, aby zůstali v klidu a neopouštěli své domovy. Později je informoval o rozhodnutí zrušit veškeré víkendové akce, kterých se mělo zúčastnit větší množství lidí. K podobnému kroku mohou přistoupit i úřady ve Voroněžské oblasti, která také leží u hranic s Ukrajinou. Oznámil to zdejší gubernátor Alexandr Gusev, podle něhož musí lidé počítat i s kontrolami aut.

Kvůli Wagnerovcům vyhlásili v Rusku přísná protiteroristická opatření:

Ruští policisté s dlouhými zbraněmi před sídlem Wagnerovců v Petrohradu
Vzpoura Wagnerovců: Moskva a další oblasti zavádí protiteroristická opatření

Postup žoldnéřské Wagnerovy skupiny na jihu Ruska je podle ruského ministerstva obrany ozbrojenou vzpourou. Úřad zároveň vyzval muže ze soukromé vojenské společnosti vedené Prigožinem, aby kontaktovali ozbrojené složky, a sdělil, že těm, kteří se do operací nezapojí, bude garantovat bezpečnost.

„Obracíme se na bojovníky z jednotek Wagnerovy soukromé skupiny. Byli jste lstí nalákáni do Prigožinova zločinného dobrodružství a do účasti na ozbrojené vzpouře. Mnoho z vašich spolubojovníků z několika jednotek už si uvědomilo chybu a požádalo o pomoc, aby byli schopni se bezpečně vrátit na místa svého stálého nasazení,“ citovala z vyjádření ministerstva agentura TASS. „Žádáme, abyste prokázali dobrý úsudek a kontaktovali co nejdříve zástupce ministerstva obrany nebo ozbrojených složek. Všem zaručujeme bezpečnost,“ doplnil úřad.

Putin: Je to dýka vražená do zad

Ruský prezident Vladimir Putin označil jednání Prigožina a Wagnerovců za „zradu ruského lidu“ a slíbil že „udělá cokoli“, aby svou zemi před ozbrojeným převratem ochránil. „Jako prezident Ruska, nejvyšší velitel ozbrojených sil a ruský občan udělám vše pro to, abych ochránil zemi, ústavní pořádek, život, bezpečnost a svobodu občanů,“ řekl v projevu přenášeném televizí Putin. Odpověď Moskvy bude podle prezidenta tvrdá.

Stejně jako ministerstvo obrany i Putin vyzval účastníky vzpoury, aby se na „zločinné“ operaci dál nepodíleli. „Ti, kdo zorganizovali a provedli ozbrojenou vzpouru a zvedli zbraně proti svým druhům, zradili Rusko. Budou se za to zodpovídat,“ uvedl. Ve svém projevu rovněž obvinil Západ, že proti Rusku namířil veškerou svou vojenskou, ekonomickou a informační kapacitu. Rusko podle něj nyní bojuje o svou suverenitu, nezávislost a právo zůstat státem s tisíciletou historií.

Postup wagnerovců Putin označil za „dýku vraženou do zad“ a osobně prý dal rozkaz, aby armáda „neutralizovala“ organizátory povstání. „To, čemu čelíme, je zrada. Zrada, k níž vedly přehnané ambice a osobní zájmy,“ uvedl Putin se zjevným odkazem na šéfa Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina.

Čečenské jednotky míří do boje

Čečenský lídr Ramzan Kadyrov také označil vzpouru Wagnerovy skupiny za zradu a sdělil, že jeho bojovníci jsou připravení ji pomoci potlačit, citovala jej agentura TASS. Podle něj už čečenské jednotky míří na místa, kde je kvůli povstání ruských žoldnéřů napjatá situace.

„To, co se děje… je zpochybnění státu, a je nutné, aby se vzhledem k tomuto zpochybnění všichni sešikovali za národním vůdcem: armáda, bezpečnostní složky, gubernátoři, obyvatelstvo,“ uvedl Kadyrov v prohlášení zveřejněném na telegramu.

Kadyrov také vyzval, aby se bojovníci nenechali ovlivnit provokacemi, z kontextu však nebylo jasné, zda odkazuje na žoldnéře nebo příslušníky armády. "Vzpouru je třeba potlačit, a pokud to bude vyžadovat drsné metody, pak jsme připravení,“ uzavřel.

Bombardování Mariupolu v dubnu 2022
ČR se šíří videa o Ukrajině údajně britského novináře Millera. Píše ale pro Írán

Ruská tajná služba FSB už v pátek slova Prigožina označila za výzvy k občanskému konfliktu, generální prokuratura proti němu zahájila trestní řízení za organizování ozbrojeného povstání. O případu podle agentury TASS v noci na dnešek ruského prezidenta Vladimira Putina zpravil generální prokurátor Igor Krasnov. O situaci je také nepřetržitě informován bezpečnostními složkami.

Prigožin měl s vedením ruské armády spory dlouhodobě. V pátek ji ale obvinil z útoku na své muže, při kterém jich podle něho velké množství přišlo o život. Chce proto odplatu a potrestání lidí, kteří „zničili naše muže“.