Slováci i Poláci zpřísňují kvůli koronaviru pravidla. Roušky se musí nosit všude
Zásadní opatření v boji proti covidu vyhlásily slovenská i polská vláda. Stejně jako v České republice je děsí rychle rostoucí čísla nově nakažených. „Nyní začínáme šlapat na brzdu,“ řekl polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. „Bohužel jsme se vydali českou cestou,“ vysvětloval radikální kroky jeho slovenský kolega Marek Krajčí.
U severních sousedů poskočily čísla nově nakažených minulý týden o dva tisíce za den na den a už se nevrátily. Včera epidemiologové ve čtyřicetimilionovém Polsku oznámily dalších 4400 nakažených. U pětimilionového Slovenska poslední týden čísla nový nakažených nepadají pod tisícovku, před víkendem dokonce atakovaly dva tisíce.
Slovensko zakázalo hromadné akce i shromažďování více než šesti lidí, uzavřelo aquaparky, fitness centra. Restaurace smějí vydávat jídlo jen zabalené.
Vyhrazený čas na nákupy
Ve městech a obcích se musí nosit roušky. Senioři dostanou znovu vyhrazený čas na nákupy a střední školy přešly od včerejška na distanční formu výuky.
V Polsku je to obdobné. Masky se musí nosit všude, kromě lesů a parků. Podle premiéra Mateusze Morawického je hlavním cílem jeho vlády ochránit seniory. I zde proto budou mít od čtvrtka vyhrazeny dvě hodiny denně pro jejich nakupování.
Podle vládního nařízení může být například nyní v restauracích jedna osoba na čtyři metry čtvereční, kina mohou využít jen 25 procent kapacity svého hlediště, na rodinných oslavách může být maximálně sto osob. Stejně jako slovenský Igor Matovič i Morawiecky připustil, že polský epidemiologický vývoj má čtrnáctidenní zpoždění oproti Česku.
Slovensko ani Polsko zatím neplánují změny v hraničním režimu s Českem, přičemž ten s Polskem je stále zcela bez omezení. Podrobné informace o cestování do zahraničí najdete na stránkách ministerstva zahraničí.
Odříznutý Madrid
Výjezdy ze španělské metropole Madridu a jejího okolí střeží od pátku na sedm tisíc policistů. Centrální vláda v oblasti kvůli šíření koronaviru vyhlásila na 15 dní stav nouze. Lidé smějí své domovy opustit jen v nutných případech. Na hlavních dálnicích směřujících z Madridu se kvůli kontrolám utvořily zácpy. Za porušení pravidel hrozí pokuta v přepočtu až 80 tisíc korun. Madrid je podle WHO druhou nejpostiženější oblasti v Evropě po Andoře.